خبرهای تازه

حمایت ایران از طالبان در مناطق سرحدی با افغانستان

(Last Updated On: مارس 23, 2017)

Captureگزارش های استخباراتی در فراه نشان میدهد، که ایران در مناطق سرحدی با افغانستان اردوگاه های نظامی ساخته است و طالبان را تربیه میکند.

یافته های استخباراتی در فراه نشان میدهد که تجهیز شدن گروه طالبان در این ولایت بی درک نیست، زیرا روسیه به کمک ایران تجهیزات به روز همچون سلاح های با دید شب، دوربین دار، تک تیر انداز و نیز سلاح های سنگین دور بورد را به طالبان داده است.

گلبهار مجاهد، فرمانده امنیۀ فراه میگوید، “راپوری به ما آمده است که ایران تعدادی از سلاح را از روسیه گرفته و به طالب ها داده است، خود ما صد در صد تایید کرده نمیتوانیم اما گزارش های کشفی آمده است که طالب ها در ایران آموزش میبینند.”

مقام های محلی در فراه میگویند، که ایران در مناطقی  از زابل ایران و نیز بخش های از خراسان این کشور همچون نی بندان به طالبان اردوگاه های آموزشی نظامی ساخته اند و در مرز باز ۲۹۳ کیلومتری ایران-افغانستان، بر تقویت بیشتر گروه های شورشی میپردازد.

محمد یونس رسولی، معاون والی فراه میگوید، “اطلاعات کشفی به ما رسیده است که تربیت گاه ها در نی بند آن ایران ایجاد شده است، و تعلیمات نظامی به طالبان میدهند، البته روسیه به کمک ایران به تجهیزات طالبان با سلاح های مدرن دست میزند.”

قرار است پایپ لاین گاز تاپی از بخش های ولسوالی های بالابلوک از ترکمنستان به پاکستان برسد و بزرگترین بند آبی، بخش آباد نیز ساخته شود، دو برنامۀ بزرگ اقتصادی که به گفتۀ منابع محلی فراه، ایران میخواهد مانع آن شود.

محمد هاشم، یکتن از باشندگان روستای راکن میگوید، “استان دار خراسان به مردم خود گفته است که یک نان تان را نصف کنید تا مصرف بخش بند آباد شود، که ساخته نشود بخاطر که آب به ایران کم میشود.”

قبل از این، سفارت ایران در کابل داشتن روابط با طالبان را تایید کرده بود.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح

About Ariana News

Avatar

Check Also

مردی در بغلان سه عضو خانواده‌ی خانمش را کشت

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020)یک مرد در ولایت بغلان سه عضو خانواده‌ی خانمش را …