حكومت افغانستان خواهان همكارى از علماى دينى وبزرگان قومى شد

(Last Updated On: اکتبر 5, 2011)

حکومت افغانستان از علما دینی، بزرگان قومی و افراد با نفوذ کشور می خواهد تا در مبارزه با بیسوادی و جلوگیری از بسته شدن مکاتب همکاری کنند.

محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهورگفت:

محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور در کنفرانس ملی “سواد و صلح از دیدگاه علما و رهبران ملی و اجتماعی” بیان داشت که نا امنی و فقر در کشور ریشه در بیسوادی دارد. وی از علما و بزرگان خواست تا در مبارزه با بیسوادی تلاش کنند.

اين کنفرانس ملی که از سوی وزارت معارف برگزار شده بود شمار زیادی از علمای دینی، بزرگان قومی و افراد با نفوذ شرکت کرده بودند. محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور در این کنفرانس اظافه نمود که دولت با امکانات محدود خود نمی تواند در مبارزه با بی سوادی کامیاب شود. به گفته ی او همه افغانها به ویژه بزرگان قومی و علمای دینی وظیفه دارند تا در محو بیسوادی با حکومت همکاری کنند.

فاروق وردك وزير معارف ميگويد:

نقش بزرگان قومی و علمای دینی در محو بیسوادی مهم است و اظافه مينمايد كه برای تحصیل آموزگاران زمینه ی آموزش در 42 مرکز و 111 الحاقیه مساعد شده است.

مسوولان یونسف برگزاری این کنفرانس را در روند محوه بیسوادی ارزنده می دانند. به گفته ی یکی از این مسوولان ارتقای سطح سواد در افغانستان مهم می باشد چراکه در آن مناطقی که سطح سواد بالا است مرگ و میر مادران  و کودکان کمتر است. این کنفرانس در حالی برگزار می گردد که نسبت نا امنی صد ها مکتب در برخی مناطق افغانستان بسته شده اند.

About ATN News

Avatar

Check Also

حمله طالبان بر ولسوالی نجراب کاپیسا؛ درگیری ادامه دارد

(Last Updated On: نوامبر 13, 2019) طالبان مسلح بالای ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا حمله کرده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.