خبرهای تازه

حزب جنبش ملی از توافق برای بازگشت جنرال دوستم به کشور خبر داد

(Last Updated On: جولای 13, 2018)

اعضای حزب جنبش ملی اسلامی به آریانانیوز می گویند که برای بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم توافق شده است و آقای دوستم درخلای هفته آینده از ترکیه به کشور برمیگردد.

یکی از اعضای این حزب اظهار داشت که این توافق در دیدار معاون دوم ریاست جمهوری با آقای دوستم، صورت گرفته است.

قرلق، عضو حزب جنبش ملی اسلامی به آریانانیوز گفت: “توافق شده که در خلای هفته بعد بخیر به افغانستان بیایند وحرکت های که توسط مردم صورت گرفته و اتفاقات پیش آمده را مدیریت کند.”

نزدیکان جنرال دوستم میگویند دو شرط اصلی برای بازگشت آقای دوستم ارائه شده؛ یکی، دادن صلاحیت‌ هایش به او به عنوان معاون نخست ریاست جمهوری و دیگر رهایی نظام‌ الدین قیصاری و بازگشت او به ماموریت قبلی‌ اش.

اما گفته می شود که ریاست جمهوری با بازگشت آقای دوستم و رهایی آقای قیصاری تنها در صورتی موافقت نشان داده که آقای دوستم به محل کار خود نرود و آقای قیصاری هم دست از فعالیت‌ های جنگی بردارد.

عبدالهادی ارغندی وال، رییس حزب اسلامی بیان کرد: “اگر واقعاً عدالت تامین میشود، باید بالای همه یکسان تطبیق شود. چه بهتر که در کشور زورگو داشته باشیم، اینجه باید قانون حاکم باشد”.

گزارش ها درباره برگشت آقای دوستم زمانی اوج گرفت که اعتراض هواداران او در ولایت‌ های شمالی در حمایت از برگشت او و رهایی نظام الدین قیصاری، یکی از نزیکانش افزایش یافته است.

آصف بکتاش، آگاه سیاسی افزود: “بدون شک که برگشت آقای دوستم می تواند اعتراضات طرف دارانش را خاموش بسازد.”

روز گذشته عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور در بروکسل گفت که او با برگشت، جنرال دوستم مخالفت ندارد. اما رییس جمهور غنی در پاسخ به  پرسشی در همین مورد، گفت که نمی خواهد در این باره حرف بزند.

عبدالرشید دوستم پس از آنکه به آزار و اذیت احمد ایشچی متهم شد، روابط اش با رئیس ‌جمهور غنی تیره شد و برای مدتی در کابل به دفتر کارش نیامد و در نهایت به ترکیه رفت و دیگر بازنگشت.

ریاست جمهوری گفته بود که مسئله معاون اول رئیس‌ جمهوری موضوع عدلی و قضایی است؛ اما هنگامی که او قصد ورود به کشور را کرد، به هواپیمای حامل او اجازه فرود در فرودگاه بلخ داده نشد.

About Ariana News

Check Also

غنی: طالبان باید از طریق انتخابات سهیم قدرت شوند

(Last Updated On: فوریه 16, 2019) رییس جمهور غنی، می‌گوید، اگر طالبان خواهان صلح هستند …