حرف های ضد و نقیض شورای امنیت ملی و وزارت دفاع

(Last Updated On: نوامبر 18, 2018)

جنگ پیچیده و دشوار افغانستان؛ هرچند این جنگ ماموریت دراز نظامی واشنگتن نیز است اما برای افغان ها هم کاری ساده نبوده است.

در حال حاضر نظامیان دشوار ترین میدان های نبرد را تجربه می کنند، و درحالیکه حمایت نیروهای خارجی در کنار نظامیان افغان است، ظاهراً ارتش هم می خواهد بپذیرد که توانایی آنها در برابر این جنگ فرسایشی کم شده است.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی می گوید: “صادقانه گپ همین است که تهدیدات خیلی بالا است، توطعه ها علیه این وطن خیلی بالا است و امکانات موجود فعلی نهادهای امنیتی و دفاعی کفایت کننده دفع همین تهدیدات نیست.”

یک روز پس از این حرف ها شورای امنیت ملی با آنکه از وضعیت ارتش کشور و امکانات وزارت دفاع خبر است اما با آن هم دستور تهاجمی سازی برای این نیروها میدهد.

طارق آرین، سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید: “دفتر شورای امنیت ملی کشور تصمیم گرفته است که جنگ را تهاجمی تر سازند و برای حفظ میدانهای نبرد این دستور به همه نظامیان داده می شود.”

نظامیان افغان هر روز با یک جنگ حساب شده به مصاف جنگ چریکی با هراس افگنان می روند، اما پرسشی که سال هاست چرا این نیروها پیروز جنگ نمی شوند.

جاوید کوهستانی، آگاه امور نظامی می گوید: “حکومت و وزارت دفاع ملی می روند اما وزیر دفاع از ندانستن های خودش، چنین گفته است.”

در چهار سال زمان حکومت وحدت ملی چهره جنگ هم تغیر کرده است. مثلاً بخش های جغرافیای افغانستان از کنترول دولت بیرون شده است. تلفات بی پیشنه نظامی و غیر نظامی رقم خورده و یا هم حمایت قاطع بار دیگر وارد میدان های جنگ شده است.

احمد سعیدی، آگاه سیاسی می افزاید: “حکومت وحدت ملی همه موارد را باخته است. جنگ، سیاست، اقتصاد و نمی دانم این حکومت دیگه به دنبال چی است.”

جنگ در ولایت های فراه، غزنی، ارزگان، کندز و تخار شدت گرفته و در آستانه از سرگیری گفتگوهای صلح با طالبان و داغ شدن این بگومگو ها شورای امنیت هم دستور افزایش جنگ را میدهد اما پرسش این است که پیروز کی خواهد بود؟

About Ariana News

Avatar

Check Also

حکومت طالبان را متهم به نقض قطع‌نامه نشست میان‌افغانی دوحه می‌کند

(Last Updated On: جولای 20, 2019) حکومت و طالبان یک‌دیگر را به زیرپا کردن شاخص …