خبرهای تازه

حامد کرزی خواهان برگزاری لویه جرگه شده است

(Last Updated On: فوریه 8, 2019)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، و یک‌تن از شرکت کننده‌گان نشست مسکو از آدرس چهره‌های سیاسی در کشور خواهان برگزاری لویه جرگه شده است.

آقای کرزی که رهبری هییت از چهره‌های سیاسی را درنشست مسکو بردوش داشت، تاکید می‌ورزد که برای بیرون رفت از بحران کنونی در کشور، بهترین گزینه برگزاری لوی جرگه عنعنوی است. آقای کرزی که در یک گفت‌وگو با خبرگزاری سپوتنیک کشور روسیه صحبت می‌کرد این موضوع را یا آورد گردیده و به آن تاکید ورزید. 

آقای کرزی، در این مورد می‌گوید: “بلی، شرایط برای برگزاری لویه جرگه فراهم شده است. لویه جرگه، مرجع اصلی مردم افغانستان در حالات اضطراری است و در حالت کنونی افغانستان این بهترین راه بیرون رفت از مشکلات جاری کشور می‌باشد، البته موقع برگزاری آن باید سنجیده شود تا آخر کار لویه جرگه باشد.”

در همین حال حکومت افغانستان مخالف برگزاری لویه جرگه است، اما عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت می‌گوید، صلح و آرامش در اولویت‌های حکومت قرار دارد. آقای عبدالله، تاکید می‌وزد که هیچ اولویتی فراتر از صلح برای حکومت افغانستان وجود ندارد.

 آقای عبدالله، اظهار می‌دارد: “هیچ اولویتی فراتر از صلح برای ما نیست و از موانع نرسیدن به صلح هم خبر داریم، انشاءالله که به یاری خداوند شاهد صلح عادلانه ومورد قبول مردم افغانستان باشیم”.

از سویی هم، روسیه که  نشست نماینده‌گان طالبان را با چهره‌های سیاسی افغان زمینه سازی کرده است، بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید می ورزد.

وزارت خارجه روسیه، می‌گوید، مسکو آماده است که واشنگتن را در پیشرفت روند گفتگوهای صلح با طالبان برای رسیدن به توافق روی خروج نیروهای نظامی شان از افغانستان کمک کند.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه‌ می‌گوید: “ما این را قبلا هم گفته ایم که روسیه تصمیم امریکا را در پیوند به خروج نیروهایش از افغانستان به عنوان یک گام برای تصمیم‌گیری درست و آغاز روند صلح می پندارد.”

هرچند ریاست جمهوری بارها با برگزاری لوی جرگه مخالفت کرده است. اما شرکت کننده‌گان نشست مسکو با خوشبینی بیشتر آماده رایزنی با طالبان روی چگونگی نظام آینده هستند.

نشست مسکو روز گذشته با نشر قطعنامه ۹ ماده ای پایان یافت، قطنامه ای که ریاست جمهوری افغانستان گفته است، حاصل بحث سیاسی وعلمی طرف طالبان وچهره‌های سیاسی افغان است ونتیجه عملی ندارد. درکنار آن حکومت افغانستان از روسیه به سازمان ملل از بهر سفر شماری از رهبران طالبان که زیر تحریم هستند نیز شکایت کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

عرضه خدمات ترانسپورتی در کشور «دیجیتلی» می‌شود

(Last Updated On: سپتامبر 17, 2019) مسئولان در وزارت ترانسپورت، می‌گویند که تاحال سیستم‌های معیاری …