خبرهای تازه

حامد کرزی : به همین امید من به پاکستان آمدم تا با داشتن یک مبارزه مشترک علیه افراط گرایی اطمینان حاصل کنم

(Last Updated On: آگوست 26, 2013)

رییس جمهور کرزی در سفرش به اسلام آباد از حکومت پاکستان خواسته است که روند صلح افغانستان را در حد توان اش تسهیل و کمک کند و زمینه گفتگو شورای عالی صلح افغانستان با طالبان را فراهم سازد.

رییس جمهور کرزی پس از وارد شدن به اسلام آباد و گفتگوها عقب در های بسته، با نخست وزیر پاکستان در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند.

در این نشست خبری مشترک نواز شریف با رییس جمهور کرزی، روی مبارزه مشترک با دهشت افگنی و افراط گرایی، تطبیق پروژه های اقتصادی، مواصلاتی، بازرگانی و انرژی سخن زدند.

از سوی هم، نواز شریف از همکاری صادقانه به روند صلح و آشتی در افغانستان و فراهم کردن تسهیلات لازم به برای تحقق صلح و ثبات در افغانستان و پاکستان اطمینان داده.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت:” امنیت و رفاه آینده ما، بستگی به امنیت افغانستان از طرق متعدد دارد. رییس جمهور کرزی در یک مرحله مهم تاریخ کشورش از پاکستان دیدار کرده است. سال 2014 برای افغانستان و منطقه اساسی است. امید و آرزوی مخلصانه ما این است که از این نکته عطف صلح آمیز صلح آمیز سپری شود”.

در همین حال آقای کرزی نیز هدف از سفرش را بیان نموده گفت:” نگرانی اصلی برای هر دو کشور عدم وجود امنیت به شهروندانش و ادامه تهدید تروریزم است که مردم، نیروهای امنیتی و حکومت را مورد حمله قرار میدهند. همین ساحه ما را وادار به داشتن توجه اصلی و متمرکز دولت های هر دو کشور کرد و به همین امید من به پاکستان آمدم تا با داشتن یک مبارزه مشترک علیه افراط گرایی اطمینان حاصل کنیم که دو کشور امن تر در آینده است”.

اما گفته میشود که سفر حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان با واکنش های متفاوت در محافل سیاسی و نظامی افغانستان رو به رو شده است.

برخی ها سفر آقای کرزی را با توجه به ادامه مداخلات پاکستان بی دستاورد ارزیابی میکنند اما برخی دیگر میگویند: با توجه با فشار های اخیر امریکا و غرب بر پاکستان، امید میرود پاکستان چراغ سبزی برای هیات افغانی در اسلام آباد نشان بدهد.

سرورجوادی آگاه امور سیاسی میگوید:” نه حکومت پاکستان ظرفیت حل مشکلات منطقوی را دارد زیرا سیاست منطقوی پاکستان توسط ارتیش این کشور رهبری میشود و نه هم دولت فعلی افغانستان در حال حاضر ظرفیت حل این مشکلات را دارد”.

اما موسی فریور استاد دانشگاه کابل به این باور است که میتواند پاکستان به جای تقابل سیاسی و حمایت از مخالفان مسلح دولت وارد همکاری های منطقوی با افغانستان شود و از موقعیت افغانستان که به عنوان یک پل است میان آسیای جنوبی و آسیای مرکزی بیشترینه استفاده را کند”.

با این حال نظر به وضعیت کنونی افغانستان و منطقه باید در انتظار زمان بود که در مورد همکاری های عملی پاکستان برای افغانستان چی پاسخ خواهد داد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

در پی حمله طالبان مسلح در کندز ۵ سرباز افغان کشته شدند

(Last Updated On: فوریه 17, 2020)در پی حمله طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای ارتش …