خبرهای تازه

جنگ افغانستان؛ در یک دهه پسین ۹۳۰۰۰ تن قربانی شده اند

(Last Updated On: جولای 19, 2019)

در یک دهه پسین منازعه افغانستان، بیش از ۹۳۰۰۰غیرنظامی در این کشور قربانی شده اند.

بربنیاد آمارهای سازمان ملل، نزدیک به ۳۳هزار فرد ملکی در ده سال گذشته در کشور از اثر جنگ جان باخته اند و بیش از ۶۰هزار غیرنظامی دیگر هم زخم برداشته اند.

 اما، آمار ارایه شده از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که در یک دهه پسین ۷۵هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید تلفات افراد ملکی در پنج سال حکومت وحدت ملی افزایش یافته است. در کنار این، در جریان گفت‌وگوهای فعلی صلح، تلفات غیرنظامیان روبه‌رو با افزایش فزاینده گفته شده است.

 آمارهای سازمان ملل از تلفات غیرنظامیان در افغانستان با آمار ثبت شده در کمیسیون مستقل حقوق بشر تفاوت درشتی دارند.

سید موسی محمودی، رئیس اجرایی کمیسیون حقوق بشر اظهار می‌دارد: “ما متأسفانه شاهد افزایش تلفات ملکی از هردو جانب در پنج سال گذشته بودیم، می‌بینید که شرایط جنگی کاملاٌ تغییر کرده مثل حمله بر شهرها.”

عامل بخش بزرگ تلفات غیرنظامیان، گروه‌های هراس افگن شناخته شده اند، اما حکومت هم بی‌تقصیر در این ماجرا پنداشته نشده است.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع در مورد تلفات غیرنظامیان در عملیات‌های نظامی می‌گوید: “زمانی‌که تشخیص می‌دهیم در کنار تروریست‌ها و یاهم در مکانی‌که تروریست‌ها حضور دارند، در نزدیکی آن اگر افراد ملکی حضور داشته باشند، ما آن عملیات را اجراء نمی‌کنیم.”

 هرچند در قطع‌نامه نشست میان‌ افغان‌ها در دوحه روی توقف فعالیت‌های نظامی در مناطق ملکی، تفاهم شد اما ظاهراً نتوانست از خشونت‌های جنگ در کشور بکاهد.

این در حالی است  که ایالات متحده امریکا گفته است که یکی از چشم‌انداز‌های اصلی  گفت‌وگوها با طالبان، کاهش خشونت‌ها به ویژه تلفات غیرنظامیان در افغانستان است، هرچند روند گفتگوها راه دور و درازی را پیموده اما تاکنون نتوانسته چیزی از گرمی جنگ و آسیب‌های آن بر شهروندان کشور بکاهد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش مجلس نماینده گان به بازرسی وسایط شیشه سیاه اعضای شورای ملی

(Last Updated On: اکتبر 14, 2019)قانون شکنی های حکومت ساختار نظام را برهم زده و …