جمعیت اسلامی سخنان عبدالله مبنی بر موافقت این حزب با کناره گیری عطا محمد نور را رد کرد

(Last Updated On: دسامبر 25, 2017)

حزب جمعیت اسلامی امروز سخنان داکتر عبدالله مبنی بر توافق قبلی این حزب با ارگ ریاست جمهوری در مورد کناره گیری عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ را رد کرد.

ذبیح الله فطرت، معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی سخنان عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی را بی اساس خوانده و  هم چنان تاکید کرد که تا پذیرفته شدن خواسته های شان در برابر ارگ ایستادگی میکنند.

ارگ ریاست جمهوری هفته گذشته خبر داد که رییس جمهور غنی استعفا نامه عطا محمد نور را امضا کرده و انجینیر محمد داوود از اعضای حزب جمعیت اسلامی بعنوان جانشین او مقرر شده است.

سپس، عطا محمد نور، با گرفتن موضع سخت در مقابل این تصمیم استعفایش را منتفی خواند و گفت که آن را قبول ندارد.

حزب جمعیت اسلامی نیز با صدور اعلامیه ای تصمیم رییس جمهور غنی در مورد کناره گیری عطا محمد نور را “عجولانه” و “انحصار طلبانه” عنوان کرد.

اسماعیل خان، از رهبران حزب جمعیت، روز گذشته با همایشی در هرات از موضع عطا محمد نور حمایت کرد و گفت عبدالله نتوانسته است از حق حزب جمعیت در حکومت وحدت ملی دفاع کند.

او تاکید کرد که آقای نور باید بعنوان والی بلخ باقی بماند.

براساس برخی گزارش ها، پس از امضا شدن استعفا نامه عطا محمد نور، حزب جمعیت اسلامی پیش شرط های جدیدی را که تقرری فرهاد عظیمی بعنوان والی بلخ یکی از آنها بوده، به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده است.

اما، گفته شده که ارگ ریاست جمهوری این پیشنهاد و تقرری آقای عظیمی را بعنوان والی بلخ رد کرده است.

عطا محمد نور، دو روز پیش در مراسم تجلیل از سالگرد درگذشت عبدالقادر ذبیح الله، یکی از فرماندهان اسبق حزب جمعیت اسلامی، با الفاظ شدیدی به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی تاخت و آقای عبدالله را “مار آستین” خطاب کرد.

آقای نور هم چنان مدعی شد که رئیس اجرائیه ۷۰ تا ۸۰ درصد در برکناری او نقش داشته و علیه او “دندان تیز کرده است”.

وی در ادامه سخنانش خطاب به آقای عبدالله گفت: ” دندانهایت را میکشم”.

اما، عبدالله عبدالله، امروز در نشست خبری شورای وزیران گفت برکناری آقای نور کار او نبوده و 15 روز پیش با کناره گیری او موافقت کرده است.

رئیس اجرائیه در این مورد گفت: “پانزده روز قبل برای اولین بار موافقت کردم که این کار (کناره گیری) نور صورت بگیرد. قرار شد قبولی استعفا یک هفته بعدش اعلام شود. رهبری جمعیت با ما یکجا بودند.”

وی هم چنان ادامه داد: ” خودش (عطا محمد نور) استعفا را مطرح کرده، شرایط مساعد بوده یا نبود، کار من نیست.”

با این حال، برخی از باشندگان بلخ و فعالین مدنی خواهان حل مسالمت آمیز تنش های بوجود آمده هستند و نسبت به پیامدهای این تنش ها در ولایت بلخ نگران اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اخراج والی حکومت از سرپل؛ عبدالله والی جدید تعین کرد

(Last Updated On: فوریه 22, 2020)عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور چهار روز پس از اعلام …