جلغوزه افغانستان بگونه مستقیم به چین صادر می شود

(Last Updated On: سپتامبر 10, 2018)

چند ماه پیش اتحادیه جلغوزه افغانستان اعلام کرد که کشور های همسایه به ویژه پاکستان سالانه به ارزش یک میلیارد و دوصد میلیون دالر از بابت صادارت جلغوزه افغانستان به نام کشورش سود به دست می آورد.

اکنون اتاق تجارت می گوید قرار است جلغوزه افغانستان به گونه مستقیم به چین صادر شود.

شفیق الله عطایی، معاون مسلکی و تخنیکی اتاق تجارت می گوید که چین بازار خوبی برای محصولات زراعتی کشور بوده و بازرگانان تلاش دارند تا راه صادراتی انواع تولیدات زراعتی را به این کشور باز کنند.

در همین حال اتاق تجارت بین المللی افغانستان می گوید که اگر در صادرات جلغوزه سهولت ها به میان آید افغانستان به یکی از کشور های برتر صادرات جلغوزه در جهان مبدل خواهد شد.

ذبیح الله زیارمل، معاون اتاق تجارت بین المللی افغانستان می گوید: “باید در صادرات سهولت ها به میان آورده شود. افغانستان یکی از کشورهای برتر صادرات جلغوزه است و چین هم با نفوسی که دارد بازار خوبی می تواند باشد.”

وزارت زارعت می گوید که برای رشد تولیدات جلغوزه و بازاریابی آن در سال روان تلاش های صورت گرفته است و سال روان سال خوبی برای صادرات آن خواهد بود.

سید حبیب الله بهزاد، رییس نشرات وزارت زراعت می گوید: “یکی از محصولات گران بهای که ما روی توسعه تولیدات، پروسس و حتی بازاریابی آن کار می کنیم جلغوزه است که تلاش کردیم در کشور های مختلف برای آن بازار پیدا کنیم.”

بر بنیاد آمارهای وزارت زراعت سال گذشته از 21 هزار جریب زمین 9 میلیون کیلو گرام جلغوزه حاصل برداری شده بود  که از این میان به 425 هزار آن به ارزش 500 هزار دالر به کشور های اروپایی، امریکایی، عربی و آسیایی صادر شده بود.

وزارت زراعت همچنان در نظر دارد که در سال آینده 9 هزار جریب زمین دیگر را نیز نهال جلغوزه غرس کند.      

About Ariana News

Check Also

پایگاه نظامیان خارجی در بگرام هدف حمله‌های موشکی قرار گرفت

(Last Updated On: می 23, 2019) پایگاه نظامی نیروی‌های حمایت قاطع در بگرام ولایت پروان …