خبرهای تازه

جزییات طرح کاهش خشونت

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)

بر اساس طرح کاهش خشونت، حملات طالبان از ۷۵ حمله در روز به ۱۵ حمله کاهش می یابد و این گروه حملات بر شهرها، بزرگ راه، پایگاهای نیروهای امریکایی و مراکز مهم نظامیان افغان حمله نمی کنند.

منابع بخشی هایی از این طرح را به آریانانیوز شریک کرده اند. بر اساس این طرح نیروهای افغان در جریان آن در حالت آماده باش قرار میگیرند.

بربنیاد این طرح:

  1. حملات طالبان از ۷۵ حمله در روز به زیر ۱۵حمله کاهش میابد.
  2. طالبان بالای شهرها، بزرگ راه ها، پایگاه آمریکایی و مراکز فرماندهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان حمله نمیکنند.
  3. نیروهای افغان عملیات راه اندازی نمیکنند.
  4. ماموریت حمایت قاطع هیچ عملیاتی انجام نمی دهد. اما اگر نیروهای افغان مورد هدف قرار گرفتند از آنها حمایت میکنند.
  5. یک گروه نظارتی مشترک (نیروهای امریکایی و افغان) از تعهدات و تخلفات طالبان نظارت میکند. در صورت مشاهده تخلفات با دفتر طالبان در دوحه به تماس میشود.
  6. نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در حالت آماده باش قرار دارند و به هر حمله‌ی طالبان که کاهش خشونت را نقض کند، پاسخ خواهد داد.

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان میگوید: “زمان دقیق کاهش خشونت ها، روشن نیست، اما ممکن تنش های انتخاباتی تاثیر منفی بگذارد.”

در همین حال ریاست جمهوری درباره طرح و راهکار روزهای کاهش خشونت ها چیزی نگفته است؛اما پیشتر گفته بود که مسوولان امنیتی در همسویی با سکات میلر فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان در حال ساختن طرح برای مدیریت کاهش خشونت استند.

عتیق الله امرخیل نظامی پیشین کشور میگوید: “کاهش خشونت ها مفهوم ندارد؛ جنگ مفهوم دارد، آتش بس مفهوم دارد.”

بر اساس گزارش‌ها در صورت موفقانه سپری شدن هفت روز اول کاهش خشونت‌ها، گفتگوهای میان افغان‌ها آغاز خواهد شد.

اما گروه طالبان گفته اند که در توافق نامه‌ی که قرار است میان این گروه و آمریکا به امضا برسد، مذاکره با دولت افغانستان و نیز آتش بس جا داده نشده است.

در همین حال سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که در یکی دو روز آینده زمان کاهش خشونت ها و امضای توافق نامه با آمریکا روشن می شود.

آقای شاهین افزوده است که در متن توافق نامه با امریکا مذاکره با دولت افغانستان و نیز آتش بس جا داده نشده است و تنها مذاکره با طرف‌های دخیل در جنگ ذکر شده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …