خبرهای تازه

جریان های سیاسی روی طرح مذاکره با طالبان کار می کنند

(Last Updated On: سپتامبر 10, 2018)

شماری از اعضای ایتلاف بزرگ ملی افغانستان میگویند حکومت نتوانسته است با طالبان گفتگو کند از این رو جریان های سیاسی روی طرحی برای مصالحه با طالبان کار می کنند.

روز گذشته عبدالرب رسول سیاف، رهبر جهادی در مراسم گرامی داشت از سال روز ترور احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور در کابل گفت که جریان های سیاسی برای گفتگو صلح با طالبان روی یک طرح کار می کنند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور می گوید: هر اقدامی برای صلح استقبال می کنند اما به شرطی که مشروعیت نظام زیر سوال نباشد.

آقای عبدالله امروز در مورد گفت: “چتری را که نظام سیاسی ایجاد کرده اگر آن را خود ما منتفی بسازیم، پس توقع نداشته باشیم که طرف مقابل هم باز به هیچ صورت قناعت بکند به این که با یک نظام کنار بیاید.”

ظاهراً برنامه صلح با طالبان خط سرخ ایتلاف بزرگ مردم افغانستان است. از این روست که برای گفتگو با طالبان از آدرس احزاب، یک کمیسیون در داخل این ایتلاف نیز ساخته شده است.

احمد ضیا مسعود، عضو رهبری این ائتلاف در مورد افزود: “همین گروپ های هم که بر ضد حکومت جنگ می کنند. بالای حکومت اعتماد ندارند زیرا می گویند حکومت تعهد ندارد. به همین دلیل ما کمیسیون صلح را ساختیم در محتوای خود ائتلاف بزرگ ملی تا ما بتوانیم داخل مذاکره شویم.”

محمد یونس قانونی، معاون نخست رییس جمهور پیشین و عضو رهبری شورای حراست و ثبات افغانستان با ابراز نارضایتی از وضعیت امنیتی کشور می گوید از آنچه که دو سال پیش شیپور تباهی کشور گفته بود وضعیت در حال حاضر بدتر شده است.

آقای قانونی در مورد اظهار داشت: “احساس می کنین که تسلط مخالفین مسلح به بخشی از جغرافیای افغانستان و بازی های پشت پرده که وجود دارد. همان صدای شیپور است که ما سه سال قبل از امروز پیش گوئی کرده بودیم.”

اما حکومت جریان های مخالف سیاسی اش و مردم خواهان برگزاری انتخابات به موقع شفاف و سراسری اند زیر تنها را بیرون رفت از چالش های موجود همین انتخابات دانسته می شود.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

نگرانی روسیه و تاجیکستان از اوضاع امنیتی افغانستان

(Last Updated On: آوریل 19, 2019) ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیداری با امام …