جاپان هشت میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

(Last Updated On: آگوست 27, 2018)

جاپان هشت میلیون دالر را از طریق دفتر صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) به افغانستان کمک کرد.

سفیر جاپان در کابل می‌گوید که این پول در زمینه‌های  بیشتر ساختن خدمات بهداشتی برای زنان باردار و کودکان به مصرف خواهد رسید.

مرگ و میر ماداران و نوزدان نگرانی است که هنوز هم تهدیدی جدی برای خانواده‌ها به شمار می‌رود.

حالا جاپان برای کاهش میزان مرگ و میر مادران و گسترش خدمات بهداشتی برای زنان و کودکان هشت میلیون دالر را از طریق دفتر یونیسف به افغانستان کمک کرد.

بر بنیاد توافقنامه‌ی که میان سفارت جاپان و یونسف امضا شده، قرار است در تمام کشور کتاب تقویت رهنمود بهداشت مادر و کودک برای زنان باردار توزیع  شود که استفاده از آن زنان را در مراقبت‌های بهداشتی کمک خواهد کرد.

گفته می‌شود که از این خدمات ۵.۲ میلیون زن و ۲.۱ میلیون کودک مستفید خواهند شد.

در همین حال وزیر صحت عامه می‌گوید که در سال‌های پسین مرگ و میر مادران کاهش یافته و این وزارت در تطبیق برنامه‌های بهداشتی در همه نقاط کشور آمادگی دارند .

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور می‌گوید که افغانستان در پانزده سال پسین دست‌آورد بزرگی در کاهش مرگ و میر مادران و اطفال داشته و همچنان توانسته است که در دورترین نقاط افغانستان خدمات ابتدایی صحی را فراهم کند. 

از سوی هم نماینده یونسف در افغانستان ابراز می‌کند که تنها ۴۵ درصد اطفال در کشور مصوونیت بهداشتی کامل دارند که بین سنین ۱۲ تا ۲۳ماهه هستند.

وی علاوه می‌کند که شش هزار طفل نیز دچار نارسایی های مغزی اند که اگر این اطفال معالجه نشوند بسیاری از این‌ها خواهند مرد.

جاپان از سال ۲۰۰۱ تا اکنون ۶.۶ ملیارد دالر در زمینه‌های زارعت، انکشاف، امنیت، معارف، فرهنگ و بهداشت به افغانستان کمک کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …