خبرهای تازه

جان کیری: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید قابل پذیرش باشد

(Last Updated On: ژانویه 26, 2013)

جان کیری نامزد وزارت خارجه امریکا می گوید که انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 م در افغانستان باید قابل پذیرش باشد.

آقای کیری که با شماری از اعضای کانگرس امریکا صحبت می کرد گفت:” داشتن یک انتخابات که معیار های اصلی را پوره کند این توانایی را برای ما میدهد تا تمامی پروسه انتقال را که می خواهیم، انجام دهیم و این باور را داشته باشیم که حکومت جانشین در سال 2014 مشروعیت دارد. اگر مشروعیت نداشت، اگر ما به تلاش های خود موفق نشدیم، آن وقت بسیار مشکل خواهد بود تا مردم امریکا و سایر متحدین ما در آیساف را تشویق کنیم که در این تلاش ها با ما دخیل باشند”.

آقای کیری تاکید کرد که در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در افغانستان نباید تفاهم شود و مصلحت ها در نظر گرفته شود.

او گفت:” در انتخابات گذشته ریاست جمهوری سوالات جدی در مورد  قواعد این روند وجود داشت و ما مجبور بودیم که به نحوی در این باره تفاهم کنیم. من فکر نمی کنم که این بار برای تفاهم جایی وجود داشته باشد. پس این یک ابتکار بسیار مهم است و من قاطعانه اطمینان میدهم که ما از خیلی نزدیک این را مواظبت خواهیم کرد”.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ماه حمل سال 1393 برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که تدابیر لازم را برای برگزاری این انتخابات روی دست گرفته و روند توزیع کارت های رای دهی از بهار سال جدید خورشیدی آغاز خواهد شد.

تقلب در انتخابات، مداخله کشورهای خارجی و تهدیدات امنیتی از نگرانی ها عمده ای است که می تواند برگزاری یک انتخابات شفاف و همگانی را در کشور به چالش بکشد.

About ATN News

Avatar

Check Also

هفت زندانی از زندان ولایت پکتیا فرار کردند

(Last Updated On: ژانویه 13, 2020)هفت زندانی از زندان ولایت پکتیا موفق به فرار شده …