خبرهای تازه

جان مک کین: امریکا در جنگ افغانستان با شکست مواجه است

(Last Updated On: جولای 10, 2017)

جان مک کین، رئیس کمیته نظامی سنای امریکا که به تازه گی از سفر افغانستان به واشنگتن برگشته است، به شبکه سی بی اس گفته است که کشورش در قبال افغانستان راهبرد ندارد و برنامه واشنگتن در این کشور در حال شکست است.

“ما راهبردی در قبال افغانستان نداریم و ما در حال باختن در افغانستان هستیم. وقتی که شما در حال برنده شدن نیستید، پس در حال باختن هستید. و نیروهای ارتش افغان تلفات غیر قابل قبول را متحمل می شوند. ما قرار است یک راهبرد جدید داشته باشیم.”

این سناتور ارشد امریکایی تاکید نموده است که بی نظمی در کاخ سفید زیاد است و تا هنگامی که دونالد ترمپ راهبردش را اعلام نکند، این کمیته جواز کمک های مالی، سربازان و تجهیزات نظامی بیشتر را نمی دهد.

“شما می دانید مقام های امریکایی پیش ما آمدند و خواستار کمک مالی و افراد بیشتر و ماموریت های بیشتر شدند. ما این کار را نمی کنیم مگر اینکه آنها راهبردی به ما بدهند.”

مک کین، افزوده است که: “همه ما می دانیم که مشکل در کجاست، آن در کاخ سفید است، آنها باید با هم کار کنند، راهبردی را اعلام کنند. آن کار را باید رییس جمهور بکند و ضمن آن به امریکایی ها بگوید که ما باید در آنجا برنده شویم. متاسفانه بی نظمی زیادی در داخل کاخ سفید است.”

در همین حال مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان می گوید: طالبان توان جنگ طولانی را در افغانستان دارند و در حال نیرومند شدن هستند.

سرتاج عزیز، مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان گفته است که “عامل عمده ناامنی در افغانستان اختلافات داخلی آن کشور است. خانه جنگی در افغانستان جریان دارد، 140 هزار سرباز خارجی نتوانست طالبان را شکست دهد. فعالیت های طالبان بیشتر شده و در چهل درصد قلمرو افغانستان مسلط اند. جنگ راه حل نیست، طالبان باید از طریق دیپلوماتیک به گفتگو ها آورده شوند.”

این در حالیست که رییس جمهور غنی در نشست بورد مشترک نظارت و انسجام با حضور دپلومات های خارجی گفت که تلاش های آنها برای تضمین بی طرفی در روابط با پاکستان به نتیجه ای نرسیده است.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار ماین در هرات ۱۰ نفر را زخمی کرد

(Last Updated On: نوامبر 17, 2019) در نتیجه انفجار ماین در نزدیک مارکت صرافان شهر …