جامعه مدنی: روند گزنیش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی به انحصار گرفته شده است

(Last Updated On: فوریه 27, 2019)

شماری از فعالان جامعه مدنی می‌گویند که روند گزنیش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی از سوی شماری از نهادهای مدنی به انحصار گرفته شده است.

جامعه مدنی  نتایج بررسی پرونده اعضای تازه معرفی شده به کمیسیون‌های انتخاباتی را به باد انتقاد گرفته و می‌گویند که این روند ازسوی حلقه‌های خاص به گروگان گرفته شده است. این فعالان تاکید می ورزند که معرفی پانزده عضو مدنی برای نظارت از این روند نماینده‌گی از تمامی نهادهای مدنی نمی‌کند.

وحید ترون، رئیس مرکز جامعه مدنی می‌گوید: “چهارنهاد نمی تواند نمایندگی از تمام مردم افغانستان کند نمی تواند که کمیته گزنیش را خودشان انتخاب کنند وچهارنهاد را هم کاندید بدهند این اصل دموکراتیک و انتخابات نیست.”

همچنان نذیر کمال، عضو جامعه مدنی بیان می‌دارد: “مشخص آدرس ندارند رسانه ها درجریان نیست جامعه مدنی فعالین مدنی خبرنیستن به سطح زون ها آعلان نشده ومشخص آدرس ندارند “

از سویی هم، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید که معرفی فعالان مدنی در روند گزینش کمیشنران بربنیاد اصول پذیرفته شده صورت گرفته است.

 یوسف رشید، ریس این نهاد می‌گوید: “یک حزب محض است معلومات شان بسیار ناقص است درحدود ۱۵۰ سی وی به درخواست مشخص که به مردم آعلان شده به همان آدرس آمده هر دوست که در آن قسمت سوال داشته باشد همکارهای ما در کمیته اسناد ارایه میکنند این جایی نیست که به عنوان سفارش آمده باشد. “

این گفته ها درحالی ابراز می شود کارشیوه‌ی گزینش اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی با مخالفت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روبه رو شد. قرار بود که روند گزینش اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی روز چهارشنبه آغاز شود اما ارگ ریاست جمهوری می‌گوید بنابر خواست شماری ار نامزدان ریاست جمهوری، این روند تا دو روز دیگر به تعویق افتاد. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

نورستانی: فقط آرای بایومتریکی سرنوشت زعیم کشور را رقم خواهد زد

(Last Updated On: نوامبر 15, 2019) حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تنها …