خبرهای تازه

تیفا: علاقمندی مردم برای اشتراک در انتخابات کم‌رنگ است

(Last Updated On: آگوست 8, 2019)

یک نظرسنجی تازه‌ی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) که با پنج هزار نفر در سی و چهار ولایت کشور صورت گرفته است، نشان می‌دهد که بیش از ۵۷فیصد اشتراک کننده‌گان در این نظرسنجی نمی خواهند در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو شرکت کنند.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، می گوید، «۵۷.۱۳ کسانی که مصاحبه شدند در سی و چهار ولایت گفته اند که در انتخابات اشتراک نمی کنند. یعنی نه به نامزدی رأی می دهند و نه در انتخابات شرکت می کنند. این بیسیار تکان دهنده است برای ما، برای کمیسیون انتخابات، برای انتخابات پیش‌رو، و برای مشروعیت انتخابات.»

در این نظرسنجی، بی‌باوری به عمل‌کرد کمیسیون‌های انتخاباتی، سرنوشت ساز نبودن رأی مردم، بدتر شدن اوضاع امنیتی، و نیز اولویت داشتن روند صلح نسبت به انتخابات از دلایل خودداری کردن مردم در انتخابات گفته شده است.

ایوب زاده می گوید، «مراحل می چرخد در کمپاین. اما متأسفانه در افغانستان در گذشته ها بیشتر به آن توجه نشده است. این‌ها اتکا کرده اند به همان رابطه‌های قومی، به همان پولی که توزیع می‌شد، اتکا کرده‌اند به همان برنامه‌هایی که قبلاً جا به جا شده بود.»

صغرا سعادت، سخن‌گوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، می گوید، «مطرح کردن سه سوال اصلی که آیا در انتخابات پیش‌رو اشتراک می‌کنید و اگر اشتراک می‌کنید به چه کسی رأی می‌دهید؛ اگر اشتراک نمی‌کنید دلایل تان چی است. یعنی سه سوال کلیدی در نظرسنجی ما مطرح بوده است.»

این در حالی است که بارها نهادهای انتخاباتی و حکومت بر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در کشور وعده داده اند؛ وعده‌ای که دیده شود در ششم میزان عملی خواهد شد و یا خیر.

About Ariana News

Avatar

Check Also

جاپان ۳.۸ میلیون دالر برای حفظ آبدات تاریخی ولایت بامیان کمک کرد

(Last Updated On: فوریه 26, 2020)جاپان نزدیک به چهار میلیون دالر برای مرمت کاری و …