خبرهای تازه

توافق کابل و اسلام آباد روی برگزاری نشست علمای دینی دو کشور

(Last Updated On: ژانویه 10, 2019)

تلاش های چند جانبه ازبهر رسیدن به صلح!

دبیرشورای عالی صلح در سومین روز سفرش به پاکستان، با مقامهای سیاسی و مذهبی پاکستان درباره چگونگی رسیدن به صلح دیدار و گفتگو کرده است.

شورای عالی صلح می گوید در این دیدارها روی برگزاری نشست عالمان دین افغانستان و پاکستان در روز های نزدیک به توافق رسیده اند.

نشست عالمان دین دو کشور پیشتر به دلیل عدم همکاری اسلام آباد برگزار نشده بود.

احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح می گوید که دبیر این شورا در سومین روز سفرش به پاکستان در دیدار با مقام های سیاسی و مذهبی این کشور روی نقشه راه این نشست توافق کرده اند و قرار است در روزهای نزدیک این نشست در اسلام آباد برگزار شود.

افزون براین نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در چهارمین دور سفرش به کشورهای منطقه از هند دیدن کرد. قرار است خلیلزاد با مقام های هندی روی چگونگی رسیدن به صلح افغانستان گفتگو کند و سپس به کشورهای چین، پاکستان و افغانستان سفر کند.

اما ظاهراً کابل از نتیجه این تلاش ها چندان راضی نیست. ریاست اجرائیه می گوید که هنوز هیچ پیشرفت ملموثی در این گفتگوها دیده نمی شود.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه در گفتگو با آریانانیوز می گوید: “متاسفانه هیچ گونه پیشرفت قابل ملموس در باره صلح دیده نمی شود.”

در این میان پس از لغو شدن نشست جده ازبهر عدم شرکت طالبان، منابع نزدیک به طالبان می گویند قرار است در روزهای نزدیک نماینده گان امریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر باهم گفتگو کنند. به گفته این منابع ازین پس هرگونه دیدارکشورها با طالبان در قطر صورت خواهد گرفت.

حسن حقیار، آگاه سیاسی می گوید: “در این نشست احتمالاً روی آتش بس سه ماهه رایزنی شود، به باور من فضای اعتماد به میان آمده و دو طرف به صلح نزدیک شده اند.”

این درحالی است که بربنیاد گزارش ها حکومت امریکا به زلمی خلیزاد فرصت داده تا در شش ماه سرنوشت صلح و جنگ افغانستان را یکطرفه کند. حالانکه کم و بیش سه ماه ازین تلاش ها می گذرد، دیده می شود که دو طرف هنوز برای رسیدن به صلح راه درازی در پیش دارند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

پیشرفت‌ها در روند صلح روی پیکارهای انتخاباتی سایه افگنده است

(Last Updated On: آگوست 20, 2019) شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل آن‌چه …