خبرهای تازه

توافقنامه کار برای افغان ها در کشور های عربی نهایی شده است: وزارت کار و امور اجتماعی

(Last Updated On: آگوست 19, 2016)

3

وزارت کار و امور اجتماعی می گوید، توافقنامه ایجاد کار برای افغان ها در کشورهای عربی خلیج نهایی شده است.

این وزارت می افزاید با عملی شدن این توافقنامه بیش از بیست و پنج هزار افغان برای کار به عربستان سعودی فرستاده خواهند شد.

در همین حال ریاست اجرایی با انتقاد از کارکرد وزارت کار و امور اجتماعی می گوید، این وزارت راهکار درست برای ایجاد کار در کشور ندارد.

ریاست اجرایی می گوید، مدیریت ضعیف و وجود فساد اداری در وزارت کار و امور اجتماعی از عوامل عمده افزایش بیکاری در کشور است .

انان تاکید دارند که بیش از پانزده میلیون انسان واجد کار در کشور وجود دارد اما بیکار اند.

داوود اساس مشاور ریاست اجرایی میگوید ” وزارت کار وامور اجتماعی باید منحل شود در ده سال گذشته می گویند قصد امضای تفاهمنامه با کشورهای خلیج را دارند، اما این تفاهمنامه امضا نمی شود هیچ کار ندارند فقط لاف می زنند “.

از سویی هم وزارت کار و امور اجتماعی می گوید حدود یکصدو پنجاه هزار افغان را اموزش های حرفوی برای کار بهتر داده اند و برای کاریابی با عربستان نیز گفتگو شده است.

عبد الفتاح احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی گفت ” ما کار را به مرحله اخر رسانده ایم اگر تفاهمنامه امضا شود برای نزدیک به ۲۵ هزار تن زمینه کار مساعد می شود گفتگو با دیگر کشورهای نیز جریان دارد”.

در همین حال اتحادیه صنعت کاران کشور می گوید وزارت کار و امور اجتماعی برخلاف تقاضای بازار برای افغان ها اموزش های حرفه یی می دهد.

عبد الجبار صافی معاون اتحادیه صنعت کاران میگوید ” آموزش های دو روزه ی آنها خلاف معیار ها است انها باید نخست روند آموز را به وزارت معارف تسلیم کنند و سپس آموزش ها مطابق نیاز مارکیت باشید افراد آموزش دیده اکنون همه بیکار اندفقط پروژه ها را حیف و میل می کنند”.

بیکاری ، نا امنی ، مواد مخدر و فساد اداری از چالش های حاد جامعه افغانی است. شکایت از بیکاری درحالی اوج گرفته است که گفته می شود ۵۱ هزار پست در حکومت افغانستان خالی می باشد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …