خبرهای تازه

تلاش‌ها برای تشکیل هیات مشترک حکومت و سیاسیون برای مذاکره با طالبان

(Last Updated On: دسامبر 20, 2019)

شماری از چهر های سیاسی غیر حکومتی روی طرح تازه از بهر هماهنگی تلاش‌های صلح و نیز گفتگوهای رو در رو با طالبان کار می‌کنند.

معاون شورای عالی صلح و یکی از فعالان روند صلح، می گوید که شماری از چهره های سیاسی با محوریت حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور از چند روز بدینسو درباره طرحی کار می کنند تا بر بنیاد آن حکومت و سیاسیون با دید واحد با طالبان وارد مذاکره شوند.

حاجی دین محمد معاون شورای عالی صلح میگوید: “یک هیات واحد از سوی دولت و سیاسیون تشکیل شود تا همزمان با توافق میان امریکا و طالبان به زودی وارد گفتگو با طالبان شویم.”

محمد اسماعیل فرمانده پیشین جهادی نیز طی چندین نشست با محوریت حامد کرزی، تلاش دارند تا هیاتی را متشکل از نمایندگان حکومت و سیاسیون شکل بدهند.

آقای اسماعیل خان میگوید: “طالبان بارها گفته اند که با حکومت گفتگو نمی‌کنند، حکومت اگر به این اشتباهاتش ادامه بدهد فرصت های بیشتری برای صلح زیادمند خواهد شد.”

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به کابل و در دیدار با رهبران حکومت و چهره‌های سیاسی افغان هم گفت که گفتگوهای صلح افغانستان به یک مرحله مهم نزدیک می‌شود.

معاون شورای عالی صلح می‌افزاید: “خلیلزاد گفت که وقتی از طالبان خواستیم که پیش از امضای توافق نامه باید آتش بس یا کاهش خشونت به میان آید و طالبان گفتند که با رهبران شان در این باره مشوره میکنند.”

در حال حاضر نمایندگان طالبان خواست امریکا مبنی بر چگونگی برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت ها پیش از امضای توافق نامه صلح با رهبران شان مشوره می‌کنند. منابع می گویند که زلمی خلیلزاد گفته است که اگر طالبان تن به آتش بس و کاهش خشونت ها ندهد گفتگوهای صلح بار دیگر برهم خواهد خورد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …