خبرهای تازه

تقسیم ادارات دولتی میان رییس جمهور و رییس اجرائیه صورت گرفته است

(Last Updated On: سپتامبر 24, 2014)

vlcsnap-2014-09-24-18h41m53s138

روز نامه هشت صبح در کشور به سندی دست یافته است که چگونگی تقسیم بخش های مختلف حکومت را میان رییس جمهور و رییس اجرائیوی نشان می دهد.
به اساس این سند، ادارات افغانستان به چهار بخش اقتصاد، امنیت ملی، امور اجتماعی و فرهنگ و عدلیه میان رییس جمهور و رییس اجرائیوی تقسیم شده است.
به نقل از روزنامه هشت صبح، این سند ریاست های بخش های مختلف و وزیرانی را که از سوی رییس جمهور و رییس اجرائیوی گماشته می شوند مشخص ساخته است.
آنچه این روزنامه گفته است وزیر مالیه از سوی اشرف غنی احمدزی و معین گمرکات و عواید از سوی عبدالله عبدالله گماشته می شوند.
وزیران اقتصاد، شهرسازی، معادن و پترولیم، تجارت و صنایع و ترانسپورت ازسوی عبدالله عبدالله و وزیران احیاء و انکشاف دهات، زراعت و مالداری، انرژی و آب، فواید عامه و مخابرات از سوی اشرف‌غنی احمدزی گماشته می شوند.
در بخشی از این سند آمده است که وزیران امور خارجه، دفاع ملی و مبارزه با مواد مخدر از سوی عبدالله عبدالله و وزارت های امور داخله و اقوام قبایل و همچنان مشاور امنیت ملی از سوی اشرف غنی احمدزی مقرر می شوند.
در این سند نوشته شده است که وزارت معارف، وزارت امور زنان، وزارت تحصیلات عالی، وزارت صحت، وزارت شهدا و معلولین و امور اجتماعی و وزارت مهاجرین در بخش امور اجتماعی دسته‌ بندی شده ‌اند به نقل از این سند این بخش از سوی معاون رییس اجرائیوی رهبری می شود.
بر پایه این سند وزیران وزارت خانه‌های معارف، صحت و شهدا و معلولین از سوی عبدالله عبدالله به کارمعرفی خواهند شد و اشرف‌غنی احمدزی نیز وزیران وزارت ‌خانه‌های تحصیلات عالی و امور مهاجرین را تعیین خواهد کرد، وزیر امور زنان به پیشنهاد رییس اجرائیوی از سوی رییس جمهور تعیین می شود.
در بخش عدلیه و فرهنگ، وزیران عدلیه و اطلاعات و فرهنگ از سوی اشرف غنی احمدزی و وزارت حج و اوقاف از سوی عبدالله عبدالله تعیین می شود.
همچنان در این سند ذکر شده است که کمیسیون‌های نظارت بر تطبیق قانون اساسی و مبارزه با فساد اداری نیز می‌توانند شامل بخش عدلیه و فرهنگ باشند.
اما فضل الرحمن اوریا عضور تیم اصلاحات و همگرایی نشر این سند را از سوی روزنامه هشت صبح رد کرد و گفت:” انتخاب کدر ها برای گماشتن در پوست های مهم دولتی با تفاهم هر دوتیم و به اساس تخصص و شایسته سالاری و بخاطر خدمت به مردم تقسیم شده است ، اما آنچه را که روزنامه هشت صبح به نشر رسانده است درست نیست”.
گفته شده است که این سند در روز های اخیر پیش از توافق میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی تهیه شده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …