خبرهای تازه

تغییرات بنیادی در شورای عالی صلح بوجود می‌آید

(Last Updated On: ژانویه 18, 2019)

منابع، در شورای عالی صلح از به میان آمدن تغییرات بنیادی در ساختار و تشکیلات این شورا خبر می‌دهند.

همزمان با بیشترشدن تلاش‍‌‌‌های داخلی وجهانی در پیوند به صلح افغانستان، منابع درشورای عالی صلح از به میان آمدن تغییرات بنیادی در ساختار و تشکیلات این شورا خبر میدهند.

عطاالرحمان سلیم، معاون شورای عالی صلح درین مورد می‌گوید: “قرار به این شده که ما روی یک ساختار وتشکیل تازه برای شورای عالی صلح  کارکنیم که همخوانی داشته باشه با شرایط عینی جامعه وبا تیم منضبط و فشرده وبا اهداف متفاوت.”

همچنان گفته می‌شود که این تصمیم به هدف تحولات اخیر در زمینه صلح گرفته شده است که بربنیاد آن تشکیلات این شورا نیز فشرده خواهد شد.

با این حال شورای عالی تاکید می‌ورزد که پس از رایزنی‌های زیاد، مسوده راهبردی تازه این شورا آماده شده وقرار است به روز شنبه نهایی شود. همچنان چندی قبل رییس جمهور غنی دستور لغو کمیته های ولایتی این شورا را نیز داده است.

با این همه آگاهان، از فعالیت های چندین ساله این شورا در برقراری صلح انتقاد می‌کنند و همچنان بر لغو شدن این شورا تاکید می ورزند.

اسحاق گیلانی، رییس حزب نهضت ملی افغانستان اظهار می‌دارد: “فکر می‌کنم که شورای صلح حیثیت سابقه خودرا از دست داده است وبه حیث دفتر ناکاره خواهد بود. رییس جمهور بجای شاخچه بری باید درب این دفتر را از مرکز بسته کند”.

اخیراٌ حکومت به هدف پیشبرد گفتگوهای صلح، بورد عالی مشورتی صلح وهییت گفتگوکننده صلح را نیز ایجاد کرده است، وتصمیم نهایی درباره صلح از فیلتر اعضای این هییت ها خواهد گذشت.

این در حالیست که شورای عالی صلح، نزدیک به ده سال پیش برای آغاز و پش‌برد گفت وگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت ایجاد شد، اما بارها کارکردهای این شورا به باد انتقاد گرفته شده است.

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …