خبرهای تازه

تعداد مکاتب مسدود شده در سراسر افغانستان افزایش یافته است

(Last Updated On: نوامبر 22, 2016)

csywrzgu8aeb3ycنزدیک به هزار مکتب در ۲۴ ولایت افغانستان در نتیجۀ ادامۀ جنگ سال جاری مسدود شده اند، که نسبت به سال قبل افزایش را نشان می دهد.

یافته های آریانا نیوز نشان میدهد که جنگ درب نزدیک به هزار مکتب را امسال بسته و ده ها هزار دانش آموز را از دامن تعلیم دور رانده است.

ولایات زابل، هلمند، کندهار، کندز، بغلان، غزنی و ارزگان زخم بیشتر از این دهگذر دیده اند.

جنگ در ولایت هلمند به جز از شهر لشکرگاه و ولسوالی گرشک، بر در تمامی مکاتب ولسوالی ها قفل زده و از میان ۳۹۵ مکتب، بیش از ۱۰۰ آن غیر فعال شده است.

در ولایت زابل از میان ۲۵۰ مکتب، ۱۵۰ آن غیر فعال اند، در ولایت کندهار از میان ۴۵۱ مکتب، ۱۳۸ آن تعطیل اند، در کندز ۱۵ مکتب دخترانه تعطیل است، در ولایت بغلان از میان ۵۵۱ مکتب، ۸۰ آن مصدود بوده و در ولایت غزنی از میان ۶۸۰ مکتب، ۴۲ آن غیر فعال هستند.

عبدالمجید آخندزاده، معاون شورای ولایتی هلمند میگوید: “مکاتب شهر مکاتب باز است اما جنگ در ولسوالی ها بر در مکاتب قفل زده است.”

بربنیاد یافته ها، شمار مکتب های بسته از اثر جنگ امسال افزایش یافته اما در بسیاری ولسوالی ها که طالبان حضور دارند، مکاتب تعطیل اند و یاهم در آنان تنها برای پسران افراط گرایی مذهبی منجر به تندرویی آموزش داده می شود.

مجیب مهرداد، سخنگوی وزارت معارف میگوید: “جنگ امسال آسیب شدیدی به نظام آموزش و پرورش رسانیده و اگر سال آینده جنگ شدت گیرد، معلوم است که مکاتب بیشتری مسدود خواهند شد.”

گفته میشود، آمدن تغییر در وضعیت نظام آموزش و پرورش وابسته به شدت گرفتن یا هم فروکش کردن جنگ در سال آینده پنداشته می شود.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

سرپرست جدید اداره هلال احمر معرفی شد

(Last Updated On: فوریه 16, 2019) سروردانش، معاون دوم ریاست جمهوری، امروز طی مراسمی، حسن …