تصمیم ترمپ بر بازنگری راهبردش در قبال افغانستان

(Last Updated On: جولای 11, 2018)

مقامات ارشد آمریکایی گفته اند که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از نتیجه راهبرد کشورش و عدم پیشرفت در جنگ افغانستان ابراز مایوسی کرده و میخواهد که این راهبرد را بازبینی کند.

یکی از مقام های ارشد آمریکایی به روزنامه رویترز گفت: “ما برخی نشانه ها یی از کاخ سفید دریافت کردیم که رییس جمهور ترامپ در چند ماه آینده دستور بازنگری راهبرد را میدهد. این بررسی تمام جنبه های استراتیژی کنونی را در بر میگیرد. از جمله حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، چشم انداز مذاکرات با طالبان و روابط ایالات متحده با پاکستان.”

با این حال، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به کابل از کارایی این راهبرد سخن زد و رییس جمهور غنی نیز گفت که این راهبرد تغییرات زیادی در میدان جنگ و صلح به میان آورده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری بیان نمود: “این راهبرد موثر بوده است و درصلح افغانستان میتواند نقش مهم داشته باشد. در تغییر رویکرد کشورها که پشتیبان هراس افگنی بودند، بی نهایت مهم بوده است.”

تغییر در میدان نبرد، تقویت نظامیان افغان، جستجوی راه حل سیاسی برای پایان خشونت ها و از همه مهمتر فشار بیشتر بر پاکستان ازبهر همکاری در کار مبارزه با هراس افگنی، اهداف اساسی این راهبرد را می ساخت.

یکی از آگاهان نظامی تصریح کرد: “من امیدوار هستم که اینها خلاهای خود را درک کنند و آنرا اصلاح بسازند.”

در همین حال در جریان برگزاری نشست علمای جهان اسلام درباره جنگ و صلح افغانستان در عربستان سعودی، وزیر دفاع آمریکا در نامه‌ ای به شاهزاده و وزیر دفاع عربستان، از همکاری‌ های شان در روند صلح و عملی سازی راهبرد آمریکا برای افغانستان قدر دانی کرده است.

در بخشی از نامه وزیر دفاع آمریکا آمده است که: «رهبری و صداقت شما در این باره نه تنها نشان دهنده تلاش‌ های عربستان سعودی در مهار سازی تروریزم و افراط‌گرایی است، بلکه نشان دهنده همکاری مستحکم میان ایالات متحده و عربستان سعودی می‌باشد.”

با این حال وضعیت فعلی در افغانستان در یک بن بست است و غیرنظامیان هزینه سنگین خشونت ها را می پردازند.

تحرک طالبان بیشتر شده و در توانایی نیروهای امنیتی هم شک وجود دارد. دیده شود که ترامپ چگونه خلا ها و چالش ها در برابر راهبردش برای افغانستان را برخواهد داشت.

گزارشگر: شاپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

پایگاه نظامیان خارجی در بگرام هدف حمله‌های موشکی قرار گرفت

(Last Updated On: می 23, 2019) پایگاه نظامی نیروی‌های حمایت قاطع در بگرام ولایت پروان …