ترمپ: فرصتی برای توافق صلح با طالبان وجود دارد

(Last Updated On: فوریه 19, 2020)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا می‌گوید که فرصتی برای توافق صلح با طالبان وجود دارد و نمایندگان امریکا سرگرم مذاکره با این گروه اند.

رییس جمهور ایالات متحده امریکا تاکید می‌ورزد که واشنگتن نظامیان اش در افغانستان را به گونه‌ی قابل ملاحظه کاهش داده‌ است.

قرار است این توافقنامه میان دو طرف در ۲۹م فبروری سال روان میلادی به امضا برسد. اما پیش از آن، قرار است دوره‌ی هفت روزه‌ی کاهش خشونت‌ها از سوی امریکا، طالبان و دولت افغانستان به اجرا گذاشته شود.

در همین حال آقای ترمپ تاکید می‌ورزد که میتواند این جنگ طولانی را به زودی خاتمه دهد، اما نمی‌خواهد میلیون انسان را از بین ببرد.

دونالد ترمپ رییس جمهوری آمریکا میگوید: “من در مورد سلاح هسته یی حرف نمی زنم. من نمی خواهم که میلیون ها انسان را بکشم، ما با طالبان مشغول مذاکره هستیم ببینیم چه می شود. این یک فرصت برای توافق است.”

مقام های حکومت افغانستان گفته اند که تا چهار روز دیگر دوره کاهش خشونت ها آغاز می‌شود؛ دوره‌ای که رییس جمهور غنی برای مدیریت آن در این شب و روز، سرگرم رایزنی با مقام‌های محلی و امنیتی است.

با پایان موفقانه دوره کاهش خشونت ها گفته می شود که توافق‌نامه بین امریکا و طالبان امضا خواهد شد.

ریچارد اولسن نماینده پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان میگوید: “ما باور داریم که اولویت بسیاری از افغان ها صلح و روند صلح است باور داریم که یک مرحله مهم سپری شده که کاهش خشونت ها است اگر این دوره آزمایشی موفقانه انجام شود به توافق صلح با طالبان خواهد انجامید.”

قرار است ده روز پس از امضای توافق‌نامه‌ی امریکا با طالبان، گفتگوهای میان ‌افغان‌ها نیز آغاز شود؛ گفتگوهای که سرنوشت آینده سیاسی افغانستان را رقم خواهد زد.

هاردلی رییس انستیتوت صلح ایالات متحده آمریکا میگوید: “طالبان نیاز دارند تا با دولت افغانستان بنشیند. ما پیش داوری در مورد برایند مذاکرات میان افغانان نمی کنیم اما آماده هستیم هر آنچه که افغان ها در مورد آینده سیاسی شان تصمیم بگیرند و به آن برسند حمایت کنیم.”

پیش‌تر مقام‌های آمریکایی و طالبان اعلام کرده بودند که توافق بین دو طرف نهایی شده و آماده امضای توافق‌نامه اند.

Check Also

انتقادات برخاسته از تنش‌های سیاسی غنی-عبدالله و نگرانی‌ها از قطع کمک‌های امریکا

(Last Updated On: آوریل 7, 2020)شهروندان در بخش‌های مختلف کشور می‌گویند که دو رهبر سیاسی، …