خبرهای تازه

ترمپ در دیدار با غنی خواهان کاهش چشمگیر خشونت‌ها از سوی طالبان شد

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)

دونالد ترمپ، رییس جمهوری آمریکا، به رییس جمهور غنی گفته است تا زمانی که طالبان به طور چشمگیر خشونت‌ها را کاهش ندهد هیچ گفتگویی «معنادار» صلح در افغانستان صورت نخواهد گرفت.

آقای ترمپ روز گذشته با رییس جمهور غنی در حاشیه‌ی پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس دیدار و در مورد وضعیت افغانستان، صلح، امنیت و منطقه گفتگو کرده است.

کاخ سفید در اعلامیه ای گفته است: “امروز دونالد ترمپ با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان ملاقات کرد. ترمپ بر نیاز کاهش خشونت دوامدار و مشخص توسط طالبان که باعث تسهیل مذاکرات مفید صلح برای آینده افغانستان شود تاکید نمود.”

در همین حال ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که دو طرف در این دیدار بر گفته های بگرام تاکید کرده اند. در بگرام دونالد ترامپ از کاهش نیروهایش از افغانستان حرف زده بود و رییس جمهور غنی بر آتش بس از سوی طالبان پافشاری کرده بود.

از سویی هم عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در گفتگویی در داووس گفته است: “در عرصه صلح افغانستان، پاکستان امریکا را همکاری میکند تا طالبان را به میز مذاکره با دولت و مردم افغانستان بکشاند. این کوتاه ترین راه برای دستیابی به راه حل سیاسی در افغانستان است، همه میدانند طالبان امروز طالبان سال ۲۰۰۱ نیست پس باید با آنها از راه مذاکره کنار آمد.”

رییس جمهور غنی نیز در یک مصاحبه در حاشیه‌ی این نشست گفت: “اگر آن‌ها (طالبان) آماده باشند جامعه‌ی افغانستان آماده است که آن‌ها را بپذیرد. اما اگر آن‌ها صلح را وسیله‌یی برای دور زدن دولت و جامعه فکر کنند، دولت و ملت در برابر آن‌ها ایستاده خواهند شد.”

از سوی هم، آقای غنی با انتقاد از رهبران طالبان گفته است: “آنهایی که در دوحه نشسته اند کسانی اند که زنان چهارمی و پنجمی را گرفته اند و مصروف شادی و عیش خودشان هستند. آنها حالا سرمایه‌گذار شده اند. بقیه‌ی آن‌ها، بزرگترین قاچاقبران مواد مخدر جهان اند. نیاز است از آنان پرسیده شود که در کنار جامعه یا علیه جامعه اند، این سوالی است که ما با هم به دنبال آن هستیم.”

گروه طالبان در واکنش به این سخنان آقای غنی گفته است که سخنان وی «غیرمسوولانه» و «بی اساس» است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ارگ و سپیدار دو هیات گفتگو کننده جداگانه تشکیل می‌دهند

(Last Updated On: فوریه 26, 2020)یک منبع از ریاست اجرایی کشور می‌گوید که هیات مذاکره …