ترمپ با مقامات ارشد امریکایی در مورد «صلح افغانستان» دیدار میکند

(Last Updated On: آگوست 16, 2019)

دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا قرار است با مقامات ارشد این کشور برای ارزیابی طرح احتمالی صلح با گروه طالبان که منجر به پایان جنگ در افغانستان شود، دیدار کند.

سی ان ان به نقل از منابع گزارش داده است که آقای ترمپ قرار است با مقامات ارشد این کشور از جمله مایک پومپیو وزیر خارجه، جان بولتن مشاور امنیتی، مارک اسپر وزیر دفاع و جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش امریکا دیدار کند.

بر اساس گزارش، در این دیدار مقامات ارشد امریکایی روی موضوع صلح افغانستان که زلمی خلیلزاد، فرستاده‌ی ویژه امریکا ماه ها بر سر آن کار کرده است، بحث و گفتگو خواهند کرد.

سی ان ان به نقل از چندین منبع دیگر گزارش داده است که بر اساس این طرح صلح، کاهش قابل ملاحظه ای در شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به وجود خواهد آمد.

گفته میشود که بر اساس این طرح تعداد سربازان امریکایی از ۱۵۰۰۰ به ۸ یا ۹ هزار سرباز کاهش خواهد یافت و همچنان از طالبان نیز تضمین مبارزه علیه هراس افگنی در افغانستان گرفته خواهد شد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، در طول چندین ماه، حد اقل هشت بار با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر مذاکره کرده است.

آقای خلیلزاد در تویتی گفته است: “این دور مذاکرات بین ایالات متحده و طالبان که بتاریخ ۳ اگست آغاز شده بود به پایان رسید. طی چند روز گذشته، دو طرف روی جزئیات تخنیکی تمرکز کردند و بحث های مفید داشتند. من در حال بازگشت به واشنگتن دی سی برای مشورت در مورد گام های بعدی استم.”

در همین حال هفته گذشته مجله‌ی نیوزویک به نقل از مقام های ارشد وزارت دفاع امریکا گزارش داده بود که این کشور به تمامی نیروهای امریکایی در افغانستان دستور داده است تا تقریبا تمامی عملیات جنگی در برابر طالبان را محدود و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را نیز متوقف کنند.

اما ماموریت حمایت قاطع گزارش ها مبنی بر «کاهش و یا توقف» عملیات نیروهای امریکایی علیه گروه های مخالف دولت را رد میکند.

سونی لگیت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان میگوید: “حمایت قاطع همچنان متعهد است تا از نیروهای امنیتی افغان حمایت کند زیرا آنها از مردم افغانستان در برابر کسانی که علیه صلح اند، محافظت می کنند. همانطور که جنرال میلر گفت ماموریت ما تغییر نکرده است، ما به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان متعهد می مانیم.”

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ۱۹ سال بانوان افغانستان روز جمعه در برابر قرغزستان بازی می‌کند

(Last Updated On: ژانویه 19, 2020)ملی پوشان نوزده سال بانوان افغانستان تمرینات آماده سازی خود …