خبرهای تازه

ترمپ: امریکا میتواند در یک هفته برنده‌ی جنگ افغانستان شود

(Last Updated On: جولای 23, 2019)

دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا میگوید که اگر این کشور بخواهد، میتواند جنگ طولانی مدت افغانستان را در جریان یک هفته خاتمه بدهد.

به گفته آقای ترمپ استفاده از این گزینه منجر به کشته شدن میلیون ها انسان و حتا منجر به «حذف افغانستان از روی زمین» خواهد شد.

رییس جمهور امریکا این ادعا را روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با عمران خان نخست وزیر پاکستان در قصر سفید کرد.

آقای ترمپ گفت ترجیع میدهد که برای ختم این جنگ روی همکاری های پاکستان حساب کند، “فکر میکنم پاکستان ما را یاری خواهد کرد تا خود مان را بیرون بکشیم، ما مانند پولیس هستیم، ما جنگ نمیکنیم.”

رییس جمهور امریکا به خبرنگاران گفت: “اگر ما در افغانستان جنگ کنیم و آنرا ببریم؛ من این جنگ را در یک هفته خواهم برد. اما نمیخواهم ده میلیون آدم را بکشم.”

وی افزود: “اگر بخواهم برنده جنگ افغانستان شوم، افغانستان از نقشه جهان محو خواهد شد. تمام،… فقط در ده روز کار را تمام خواهم کرد.”

آقای ترمپ تاکید کرد که نمی‌خواهد از این گزینه استفاده کند، “بنابرین، ما با پاکستان و کشور های دیگر کار میکنیم تا خود مان را بیرون بکشیم. ما نمیخواهم پولیس باقی بمانیم. چون اساسا ما حالا مانند پولیس عمل میکنیم که نباید باشیم.”

در همین حال ارگ ریاست جمهوری به این اظهارات آقای ترمپ واکنش تند نشان داده میگوید: “افغانستان یکی از کهن ترین ملت – دولت‌های دنیا است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور نموده است. ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.”

در اعلامیه ارگ آمده است: “افغانستان ما با صلابت و ابهت در صحنه سیاست دنیا باقی خواهد ماند.”

در همین حال حکومت افغانستان از مجرای دیپلوماتیک و دولتی خواهان صراحت و توضیحات از جانب واشنگتن در مورد اظهارات رییس جمهور این کشور با نخست وزیر پاکستان، شده است.

این در حالی است که فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دور جدید ماموریت صلح اش را آغاز کرده است.

قرار است آقای خلیلزاد با رهبران حکومت و نمایندگان جامعه مدنی در کابل و نیز با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

برشنا: طالبان سالانه ۵۵۰ میلیون افغانی پول برق ۳۲ ولسوالی را به جیب می‌زنند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)شرکت برق افغانستان «برشنا» میگوید که طالبان مسلح سالانه ۵۵۰ …