خبرهای تازه

ترمپ از کشورهای دیگر می‌خواهد که در برابر هراس‌افگنی در افغانستان مبارزه کنند

(Last Updated On: آگوست 22, 2019)

ایالات متحده امریکا از شماری از کشورها می‌خواهد که در مبارزه در برابر گروه داعش در افغانستان سهم بگیرند.

دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور امریکا، از کشورهای روسیه، هند، پاکستان، ایران، عراق، ترکیه و افغانستان خواسته است که برای از بین بردن داعش در افغانستان مبارزه جدی کنند.

آقای ترمپ، گفته است: “در یک مقطع مشخص روسیه، افغانستان، ایران، عراق، و ترکیه نیز باید در نبرد ها شرکت کنند. ما صد در صد خلافت را از بین بردیم من این کار را در یک زمان اندک انجام دادم  داعش در اطراف تمام این کشورها است آن‌ها با داعش مبارزه نکرده اند من فکر نمی‌کنم که  ۱۹ سال دیگر هم در آن‌جا می‌مانیم.”

با این حال، بیشتر گلایه آقای ترمپ، از کشورهای هند و کشور هم‌جوار افغانستان یعنی پاکستان است. رئیس جمهور امریکا، می‌گوید این منصفانه نیست که آمریکا از مایل‌ها دور در افغانستان در برابر داعش بجنگد و کشورهای هم‌جوار افغانستان دست زیر الاشه بنشینند.

آقای ترمپ، اظهار داشته است: “بیبینین هندوستان در نزدیکی آن‌جا است. مبارزه نمی‌کند، ما مبارزه می‌کنیم، پاکستان هم‌جوار افغانستان است بسیار اندک می‌جنگد، بسیار بسیار کم، آمریکا از ۷۰۰۰ مایل دورتر می‌جنگد این منصفانه نیست.”

 در همین حال، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور، در یک گفتگو با یک رسانه هندی، می‌گوید که هند از بهر معامله احتمالی ایالات متحده و پاکستان بر سر صلح افغانستان باید محتاط باشد.

آقای کزری بیان داشته است: “ما افغان ها از معامله های پاکستان و آمریکا شدیدا متضرر شده ایم حالا باز هم احتمال این بسیار وجود دارد و نگرانی و ترس ما باز هم از همین ناحیه است. هند باید از هر نوع معامله احتمالی با پاکشتان بر سر صلح افغانستان محتاط باشد”

 در حالی که به باور آگاه‌هان درین روزها زمزمه پایان داستان طالبان به گوش می‌رسد، داستان داعش بیشتر از گذشته برجسته‌سازی می‌شود؛ آیا پایان افسانه طالبان آغاز قصه داعش نخواهد بود؟

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

نظرسنجی: ۷۰درصد کودکان افغان در مکاتب احساس مصوونیت نمی‌کنند

(Last Updated On: نوامبر 20, 2019) بر بنیاد نظر سنجی دفتر بین المللی حمایت از …