تحقیق در مورد سقوط هواپیما درغزنی جریان دارد – نیروهای آمریکایی

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020)

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان گفته اند که در مورد سقوط یک هواپیمای این نیرو ها در ولایت غزنی تحقیقات را براه انداخته اند.

سخنگوی نیروهای امریکایی گفته است که این هواپیما نوع E-11A و مربوط به نظامیان امریکایی است.

آگاهان می گویند که اگر سقوط این هواپیما توسط مخالفان مسلح تائید شود، فصل جنگ در کشور به گونه جدی تغییر خواهد کرد.

طالبان روز گذشته ادعا کردند که یک هواپیمای ویژه نظامی امریکا در ده یک غزنی سقوط داده شده است.

هواپیمای نظامی امریکا چاشت روز دوشنبه در ولسوالی ده یک غزنی سقوط نمود و آتش گرفت، اما تا کنون مشخص نیست که چی شمار سرنشین در این هواپیما حضور داشتند.

متعاقباً طالبان ادعا نمودند که این هواپیمای امریکایی در ده یک غزنی سقوط داده شده است، اما سخنگوی نیرو های امریکایی مستقر در افغانستان می گوید که هواپیمای مذکور مربوط به نیرو های امریکایی بوده اما نشانه وجود ندارد که توسط دشمن ساقط شده باشد.

سانی لگت سخنگوی نیرو های امریکایی در افغانستان گفت: ” تحقیق در مورد دلیل سانحه هواپیمای  E-11A در جریان است ولی هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این هواپیما توسط “آتش دشمن” ساقط شده باشد.”

آگاهان می گویند: تا زمانیکه جعبه سیاه این هواپیما به دست نیامده است دلیل سقوط هویدا نخواهد شد.  عبدالوهاب وردک فرمانده عمومی پیشین قوای هوایی افغانستان میگوید: “طیاره E-11A  مربوط سوق و اداره آمریکایی ها بوده که دو انجن دارد و در ارتفاع کم پرواز نمی کند، تا زمانیکه بکس سیاه به دست نیاید مشخص نمی شود که چه واقعه رخ داده باشد.”

از سوی دیگر آگاهان نظامی نگرانی دارند که امکان دارد مخالفان مسلح به برخی تجهیزات پیشرفته دست یافته باشند و این مسئله جنگ افغانستان را تغییر جهت خواهد داد.

جاوید کوهستانی، آگاه نظامی، در رابطه میگوید: “طی یک هفته اخیر طیاره ها درچندین ولایت کشور سقوط کرده اند و هنوز مشخص نیست که سقوط این هواپیما ها از راکت های زمین به هوا یا ضد هوایی مورد هدف قرارگرفته اند و یا از اثر مشکلات تخنیکی فرود آمده اند. اگراین حقیقت باشد که طیاره ها سقوط داده شده اند، فصل جنگ در افغانستان به صورت جدی تغییر خواهد کرد.”

از سویی هم درحالیکه گفته می شود آمریکا و طالبان به یک توافق صلح نزدیک شده اند، اما نگرانی این است که هدف قرار گرفتن این هواپیمای نظامی آمریکا از سوی طالبان، بار دیگر این گفت‌وگوها را برهم زند.

براساس اعلام نیروهای آمریکایی، هواپیمای سقوط کرده در ولایت غزنی، در فرودگاه ولایت قندهار درجنوب افغانستان مستقر بود. این هواپیما با پرواز در فضای افغانستان به عنوان نقطه‌ای در ایجاد ارتباطات هوایی در زمان نبرد عمل می‌کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اشرف غنی با زلمی خلیلزاد ملاقات کرد – نشست مونیخ

(Last Updated On: فوریه 16, 2020)ریاست جمهوری در خبرنامه ی اعلان نمود که رییس جمهور …