خبرهای تازه

«تحریم های تازه امریکا بر ایران بالای پروژه چابهار تاثیرات ناگوار خواهد داشت»

(Last Updated On: می 21, 2018)

تحریم های تازه امریکا بر ایران بالای پروژه چابهار میان کابل ، تهران و دهلی تاثیر ناگوار خواهد گذاشت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و اعمال تحریم‌های مجدد اقتصادی علیه این کشور، پروژه چابهار را در معرض خطر قرار داده است.

افغانستان، هند و ایران سال گذشته موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

اتاق تجارت افغانستان نیز آینده این تحریم ها نگران است.

پخانجان الکوزی،  سرپرست اتاق تجارت بیان داشت: “ما با ایران و هند گفتگو داشته ایم که در سال اینده صادرات از این طریق افزایش دهیم اما تحریم ها احتمالا تاثیر ناگوار خواهد داشت.”

در همین حال وزارت تجارت و صنایع در مورد این گزارش چنین ابراز نظر می کند.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع بیان داشت: “افغانستان برای صادرات خود مسیر های هوایی را نیز فعال کرده است تا به بازار های جهانی دست یابد و ما در هر قدم به منافع کشور حرکت می کنیم.”

برخی از آگاهان می گویند افغانستان مسیر های بحری و دریایی ندارد و هر تنش در منطقه بالای تحرکات اقتصادی افغانستان منفی خواهد بود.

محمد طاهر وردگ، آگاه امور اقتصادی اظهار داشت:”هر حرکت تنش زا در منطقه میان قدرت های جهانی تاثیر ناگوار بالای افغانستان می گذارد.”

این در حالیست که پیش از این حکومت با گشایش بندر چابهار ابراز خوشبینی کرده بود که از محاصره اقتصادی پاکستان بیرون خواهد شد اما تنش های منطقه یی همواره به این خوشبینی ها تاثیر ناگوار داشته است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سازمان ملل: حملات انتحاری در افغانستان ۷۰ درصد کاهش یافته است

(Last Updated On: ژوئن 19, 2019) با آن‌که در پنج ماه گذشته، بیش از پنج‌هزار …