تاکید نخست وزیر احتمالی پاکستان بر تلاش های کشورش برای رسیدن افغانستان به صلح

(Last Updated On: جولای 27, 2018)

عمران خان، نخست وزیر احتمالی پاکستان بر تلاش حکومت تازه این کشور برای رسیدن افغانستان به صلح تاکید می ورزد.

عمران خان می گوید که قصد دارد تا مرز افغانستان و پاکستان شبیه اروپا به روی رفت آمد آزادانه شهروندان دو کشور باز شود. او امنیت پاکستان را در گروه تامین امنیت در افغانستان می داند.

وی پس از پیروزی در انتخابات روز چهارشنبه، در نخستین بیانیه اش گفت: “افغانستان به صلح نیاز دارد، بعدش کشوری که به صلح نیاز دارد، پاکستان است. اگر افغانستان به امنیت برسد، در پاکستان هم امن می آید.”

وی افزود:”تلاش حکومت تازه این خواهد بود که به هر شکل ممکن در افغانستان صلح بیاید. میخواهم گونه ای روابط ما با افغانستان باشد که بین ما مرز ها برای رفت و آمد باز شود شبیه اروپا.”

 حکومت افغانستان که پاکستان را لانه گروه های تندرو می داند، انتظاری از حکومت تازه آن کشور دارد؛ یاری همسایه در زمینه پیکار مشترک در برابر هراس افگنی تا هر دو کشور از شر تندرویی رهایی یابند و به صلح و امنیت برسند.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرایی بیان داشت: “ما از حکومت تازه پاکستان می خواهیم که در زمینه مبارزه در برابر هراس افگنی با افغانستان همکاری صادقانه کنند.”

اما حکومت های ملکی پاکستان پیوسته زیر اداره و اشاره انگشت نظامیان این کشور فعالیت داشته اند از این رو گفته می شود حکومت های ملکی هیچ گاهی نتوانسته اند در سیاست پاکستان با افغانستان تغییر وارد کنند.

عمران خان در گذشته، جنگ طالبان را در افغانستان نیز توجیه کرده و مخالف حضور نظامی امریکا در افغانستان بود اما امروز می گوید حاضر است با واشنگتن برای پایان جنگ افغانستان همکاری کند.

About Ariana News

Check Also

حنیف اتمر حکومت را به تخریب روند صلح متهم کرد

(Last Updated On: مارس 25, 2019)در مراسم یادبود از مارشال محمد قسیم فهیم در مزارشریف، …