تاکید اتحادیه اروپا بر آغاز گفتگوها میان طالبان و حکومت افغانستان

(Last Updated On: مارس 26, 2019)

اتحادیه اروپا بر آتش بس و آغاز گفتگوهای رو در رو میان گروه طالبان وحکومت افغانستان تاکید می‌ورزد.

مسوول سیاست خارجی این اتحادیه در دیدار با رهبران حکومت افغانستان میگوید که هرگونه برایند گفتگوهای صلح با طالبان باید مورد تایید جهانی قرار بگیرد.

فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا میگوید: “صلح پایدار شرایط خود را هم دارد و شرایط این است که این گفتگوها منتج به نتایج شود، نخست از همه میان حکومت افغانستان و طالبان آتش بس به میان آید، یک تیم فراگیر گفتگو کننده شکل بگیرد و نیز نتیجه این تلاش‌ها باید به صورت کل مورد قبول جهان باشد تا از مخالفت های آینده جلوگیری شود.”

در همین حال رییس جمهورغنی هم که این روزها از تلاش های امریکا درباره صلح افغانستان ناراضی به نظر میرسد. بر تدبیر در گفتگوهای صلح تاکید می‌ورزد و لوی جرگه مشورتی صلح را بهترین گزینه برای تعیین نقشه راه گفتگوهای صلح می‌داند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور میگوید: ” ثباتی که از راه گلوله و تهدید باشد ثبات نیست فصل آغاز یک ناآرامی دیگر است. در این مرحله حساس یک چیزی را که سر رییس جمهور حساب کرده می توانید این است که ما با تدبیر و تعقل منافع بنیادی خود را تعقیب می‌کنیم.”

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌افزاید: “گفتگوهای صلح باید زیر سایه قانون اساسی افغانستان پیش برده شود. ما نمی خواهیم که صرف تماشاگر این روند باشیم بل می خواهیم که روند صلح را زیر نظارت بگیریم و اتحادیه اروپا می تواند به عنوان ضمانت کننده روند صلح افغانستان نقش بازی کند.”

از سویی هم این مقام اتحادیه اروپا در دیدار با عبدالله عبدالله از پشتیبانی این اتحادیه از روند انتخابات افغانستان اطمینان می‌دهد و می‌گوید که بدون برگزاری انتخابات هیچ گفتگو صلحی درکار نخواهد بود.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور ابراز میکند: ” تامین صلح در کشور به معنای برگشت به روزهای تاریک گذشته نه بل به معنای حفظ و تقویت دست آوردهای مردم افغانستان خواهد بود.” 

تلاش های کشورهای جهان و منطقه در پیوند به صلح افغانستان در حالی افزایش یافته که حکومت افغانستان سرگرم سر و سامان دادن به برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح در کابل است و چهره های سیاسی و نمایندگان طالبان و امریکا برای دور بعدی گفتگوهای صلح در قطر آمادگی می‌گیرند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

۴ سرباز ارتش از اثر پرتاب بم دستی زخمی شدند

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) حوالی ساعت ۷:۳۰ صبح امروز دوشنبه (۲۷ عقرب) از …