خبرهای تازه

تاکنون سرنوشت برگزاری انتخابات شورای ولسوالی ها روشن نیست

(Last Updated On: سپتامبر 1, 2018)

انتخابات شورای های ولسوالی قرار گفته های کمیسییون به تاریخ ۲۸ میزان هم زمان با انتخابات مجلس نمایندگان برگزار خواهد شد. اما کمیسیون مستقل انتخابات بنابر به دلایلی، پیشنهاد به تعویق افتادن این انتخابات را به شورای امنیت واگذار کرده است.

با این حال، تا اکنون کمیسیون تصمیم را در مورد این پیشنهاد دریافت نکرده است.

حفیظ الله هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت: “فکر کنیم که این کمیته شورای امنیت فیصله کند که انتخابات دایر نشود و چهار ماه به تعلیق برود. چهار ماه به تعلیق رفتن به معنی این است که به زمستان میرود. در زمستان طبعاً که در افغانستان اکثر ولایات سرد سیر هستند و هوا سرد که نخواهد شد.”

با آنکه نظر به ماده یک صد و چهار بند اول  قانون انتخابات: (هرگاه اوضاع امنیتی، حوادث و افات طبیعی یا حالت مماثل، اصل نمایندگی عمومی و عادلانه را در تدویر انتخابات ممکن بسازد و با اینکه به مشروعیت مراحل انتخابات صدمه رساند، انتخابات به پبشنهاد کمیسیون و تایید کمیته ای متشکل از رییس و اعضای شورای امنیت ملی و روسای مجلسین شورای ملی رییس ستره محکمه و رییس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان از تاریخ معینه الی مدت چهارماه تعویق می گردد.)

در عین حال، سخنگوی جریان اجندای ملی اظهار نمود که دلایل به تاخیر افتادن انتخابات شورای های ولسوالی ها  از سوی کمیسیون انتخابات قناعت بخش نیست.

جمال الدین، سخنگوی اجندای ملی تصریح کرد: “این یک بازی و ثناروی خود ساخته و خود محورانه در تبانی با حکومت افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات برای شهروندان افغانستان اعلام شده است.”

از سویی دیگر، رییس پیشین دبیر خانه کمیسیون مستقل انتخابات بیان کرد که انتخابات شورای های ولسوالی ها با اهمیت است.

امام محمد وریماچ، رییس پیشین دبیر خانه کمیسیون مستقل انتخابات اضافه کرد: “در حدود سی ولسوالی ما مشکل داریم. البته نباید باقی ولسوالی ها را ما محروم میکردیم و خیلی خوب میبود که ما این انتخابات را تدویر میکردیم.”

با این حال ائتلاف بزرگ ملی کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات را جانبدارانه گفته و می گوید که حکومت در کار های این کمیسیون دخالت می کند و آنان نیز تاکید می ورزند که سند های در دست دارند که کمیسیون دست به تقلب های گسترده ای زده است. اما کمیسیبون مستقل انتخابات این گفته ها را رد می کند.

About Ariana News

Check Also

هفده جنگجوی طالبان در فاریاب کشته و زخمی شدند

(Last Updated On: آوریل 19, 2019) در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح …