خبرهای تازه

تأکید ناتو بر خروج نیروهای‌اش از افغانستان در یک زمان مناسب

(Last Updated On: جولای 19, 2019)

ینس ستولتبرگ، دبیر کل ناتو، می‌گوید که متحدان ناتو در روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان دخیل‌اند و در مورد خروج نیروهای این سازمان از افغانستان به‌گونه مشترک تصمیم‌گیری خواهتد کرد.

آقای ستولتنبرگ، در یک نشست که در انستیتیوت “اسپین” برگزار شده بود تأکید کرد که نیروهای خارجی در تلاش آموزش نیروهای افغان اند و در زمان مناسب آنان افغانستان را ترک خواهند کرد.

دبیر کل ناتو گفت: “ما در افغانستان بیشتر از ضرورت نخواهیم ماند. ما در تلاش آموزش نیروهای افغان هستیم تا آن‌ها خودشان بتوانند ثبات را در کشورشان تامین کنند و ما هم حضورمان را کاهش می‌دهیم.”

در همین حال، آقای ستولتنبرگ، افزود که نیروهای خارجی بیشتر از نیاز در افغانستان باقی نخواهد ماند.

از سویی هم، دبیرکل ناتو، تأکید کرد که ناتو از تلاش‌های زلمی خلیل‎‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در مورد تأمین صلح در این کشور پشتیبانی می‌کند.

دبیر کال ناتو افزود: “ما چندین بار با زلمی خلیل‌زاد، مشوره کردیم و ما نماینده‌گان ناتو را هم در کابل داریم که از نزدیک به نحوی در گفت‌وگوهای صلح افغانستان ارتباط دارند. چون ما با هم به افغانستان رفتیم و با هم در مورد وضیعت آینده تصمیم می‌گیریم.”

این در حالی است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان یکی از پیش شرط‌های مهم گروه طالبان در گفت‌وگوهای صلح با آقای خلیل‌زاد است. اما حکومت امریکا گفته است تا زمانی‌که از تأمین صلح در افغانستان اطمینان حاصل نکند نیروهای اش را از این کشور بیرون نمی‌کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

استقبال ناتو از آغاز دوباره گفتگو های صلح میان امریکا و طالبان

(Last Updated On: دسامبر 5, 2019)  ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روزنشست سران …