تأکید رئیس اجرائیه حکومت به بی‌طرفی پولیس در روند انتخابات

(Last Updated On: آگوست 4, 2019)

عبدالله عبدالله، رئیس اجرئیه حکومت و یک تن از نامزدان ریاست جمهوری، می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی باید در روند انتخابات بی‌طرف باشند و به هیچ فشاری تن ندهند.

آقای عبدالله، در نشستی با مسئولان ارشد پولیس، تأکید می‌ورزد که اگر نیروهای امنیتی به ویژه پولیس به سود هر نامزدی تلاش کنند، این کار صدمه جبران ناپذیر بر اعتماد مردم به جا خواهد گذاشت.

آقای عبدالله، می‌گوید: “پروسه انتخابات در پیش رو است و بی‌طرفی پولیس و برخورد مسلکی در این عرصه مهم است و انتخابات می‌گذرد، اگر نیروهای امنیتی و دفاعی جانب داری کنند، صدمه جبران ناپذیر براعتماد مردم می‌زنند و اگر پولیس و هرکس و قوماندان و وزیر حق ندارند که مردم به کی رأی می‌دهد و وظیفه خورد را بربنیاد قانون به پیش ببرند، درشعار بگویم و درعمل نقض کنیم خلاف قانون است و باز نگویید که زور ما بر فلانی نفر نرسید.”

درهمین حال رئیس مشترک بورد جهانی هم‌آهنگی پولیس، تأکید می‌ورزد که پولیس افغانستان مکلف است تا فضای مصئون را برای برگزاری انتخابات ایجاد کند و نفش بی‌طرفانه داشته باشد.

ازسویی هم کشورهای کمک کننده برای پولیس افغانستان نیز خواستار بی‌طرفی نیروهای امنیتی در روند انتخابات هستند و می‌گویند که مکلفیت این نیروها تنها ایجاد فضای امن برای مردم است.

الیسون بلیک، سفیر انگلستان در افغانستان، اظهار می‌دارد: “انتخابات افغانستان نزدیک است و مهم این است که نیروهای امنیتی درک واضح از انتخابات داشته باشند و فضای مصئون را فراهم کنند و پولیس نقش بی‌طرفانه را در انتخابات بازی کند، هرچند چالش‌های زیادی در برابر آنان وجود دارد.”

همچنان، مسئولان ارشد در وزارت امور داخله هم تأکید می‌ورزند که تعهد پولیس افغانستان این است تا درروند انتخابات بی‌طرف بماند.

پمسعود اندرابی، وزیر امور داخله در این مورد می‌گوید: “وزارت داخله تعهد دارد تا امنیت را تامین کند و تعهد دارد که در انتخابات بی‌طرف باشد تا بتوانیم مسئولیت مان را به گونه لازم انجام دهیم.”

هر چند افزایش ناامنی‌ها در بیشتر از مناطق در کشور نگرانی‌ها را برای اشتراک گسترده مردم درروند انتخابات فراگیر ایجاد کرده، اما مسوولان امنیتی تاکید می‌ورزند که برنامه‌های اثر گذاری برای تأمین امنیت روز انتخابات سنجیده شده تا شهروندان کشور بتوانند از حق رأی شان استفاده کنند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار موتربم در لغمان؛ چهار تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) در نتیجه انفجار موتربم در ولسوالی علیشنگ ولایت لغمان …