خبرهای تازه

تأکید رئیس‌جمهور غنی بر موجودیت پایگاه امن هراس افگنان در پاکستان

(Last Updated On: جولای 17, 2019)

با آن‌که رئیس‌جمهور غنی، می‌گوید که هنوزهم پایگاه‌های امن هراس افگنان در پاکستان قرار دارد، اما وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که تلاش‌های کشور اش برای زمینه‌سازی گفت‌وگوهای امریکا و طالبان با نیت خوب صورت گرفته است.

رئیس‌جمهور کشور، روز گذشته(سه شنبه، ۲۵ سرطان) در یک گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ترکی (تی آر تی) تأکید کرد که هنوز هم پایگاه‌های امن هراس افگنان در خاک پاکستان قرار دارد. و پس از توافق نهایی صلح نحوه همکاری‌ها با این کشور مشخص خواهد شد.

آقای غنی گفت: “یک جنگ اعلام ناشده پاکستان علیه افغانستان ادامه دارد، و همچنان هنوز هم گروه‌های هراس افگن پناه‌گاه امن در این کشور دارند.”

در همین حال، شماری از آگاهان هم می‌گویند که اسلام‌آباد اراده صادقانه در مورد افغانستان ندارد و نیاز است بر این کشور فشارهای بیشتر وارد شود.

عتیق الله امرخیل، یک تن آگاه نظامی در این زمینه اظهار داشت: “اگر عمران خان به امریکا هم می‌رود معنی این را ندارد که در موضع افغانستان صداقت می‌آید، چنین نیست، همه کارهای پاکستان دروغ و فریب است.”

اما، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان تأکید دارد که اسلام‌آباد تلاش‌های اش را برای زمینه‌سازی گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان با نیت خوب انجام داده و به عنوان مسئولیت مشترک برای تقویت ثبات در منطقه کار می‌کند.

آقای قریشی بیان میدارد: “پاکستان گفت‌گوهای صلح امریکا و طالبان را در مورد صلح افغانستان تسریع می‌بخشد و  امیدواری را برای حل و فصل منازعۀ افغانستان به وجود آورده است.”

این اما و اگرها درست در آستانه سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به امریکا رد و بدل می‌شود.

هرچند سفر پسین رئیس‌جمهور غنی، به پاکستان، امیدها را برای هم‌کاری صادقانه ی این کشور در پشتیبانی از روند صلح افغانستان بیشتر ساخته بود، اما دیده می‌شود که هنوزهم فراز و نشیب در روابط اسلام آباد و کابل وجود دارد.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …