خبرهای تازه

تأکید دسته انتخاباتی دولت ساز بر تداوم نظام جمهوریت در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 17, 2019)

محمد اشرف غنی، رهبر دسته انتخاباتی دولت ساز، در صورتی توافق صلح با طالبان را می‌پذیرد که این گروه در چارچوب جمهوریت بپیوندد و انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرد.

طالبان برگزاری انتخابات را دریچه دوام جنگ می‌دانند و نظام سیاسی فعلی را هم نمی‌پذیرند، اما اشرف غنی قعطاً دنبال برگزاری انتخابات است و نظام سیاسی جمهوریت را هم خط سرخ غیرقابل معامله می‌داند. آقای غنی، می‌گوید که مرحله گذار پس از توافق صلح را می‌پذیرد مشروط بر این‌که طالبان برای توافق صلح، نظام سیاسی جمهوریت و انتخابات را بپذیرند.

آقای غنی، می‌گوید: “طالبان خوب قوت مثتب نشان ندادند، کدام چیزی را ساخته اند؟ کدام طرح را مطرح کرده اند که چه می‌کنند با آینده افغانستان؟ کدام جواب دارند که بر زن افغانستان چه نوع خدمت می‌کنند؟”

هم‌زمان با این امرالله صالح، معاون نخست دسته انتخاباتی دولت ساز، تاکید می‌ورزد که رهبری طالبان توانایی گفت‌وگو و حرف زدن را ندارند.

آقای صالح، اظهار می‌دارد: “نه این که ملا عمر نمی‌خواست گپ نزند، گپ یاد نداشت، حالا او را ساخته بودند سر ما امیرالمومنین، این دیگر اش از او بدتر است.”

از سویی هم، محمد سرور دانش، معاون دوم این دسته انتخاباتی، انتخابات ششم میزان را آزمون انتخاب میان امارت طالبان و نظام سیاسی جمهوریت می‌خواند. 

آقای دانش، می‌گوید: “این یک انتخابات سرنوشت ساز است، انتخابی است بین جمهوریت یا امارت، بین تداوم و بقا یا زوال.” 

با این همه، در کنار گپ‌ و گفت‌های  صلح، دسته انتخاباتی دولت ساز در کارزارهای انتخاباتی اش پیوسته پافشاری می‌کند که با پیروزی دوباره در انتخابات، به گفته خود شان گلیم «آغازاده‌ها» و امتیازگیرهای سیاسی را می‌بردارد و در شرکت سهامی قدرت را می‌بندد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

دیدار رئیس جمهور غنی با راس ویلسون و جنرال اسکات میلر  

(Last Updated On: ژانویه 26, 2020)به اساس خبرنامه ارگ، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، …