خبرهای تازه

تأکید ارگ بر ادامه حضور نظامیان خارجی در افغانستان

(Last Updated On: اکتبر 12, 2019)

ارگ ریاست جمهوری، در واکنش به گفته‌های اخیر دونالد ترمپ، رئیس جمهور، ایالات متحده امریکا، می‌گوید، هنوزهم نیاز است که نیروهای امریکایی با نظامیان افغانستان به گونه مشترک در برابر هراس‌افگنان مبارزه کنند.

به تازه‌گی رئیس جمهور امریکا، گفته است که زمان خروج نظامیان اش از افغانستان فرار رسیده، اما ارگ می‎گوید که دو کشور باید با مبارزه در برابر هراس‌افگنی، فضا برای صلح پایدار و ثبات دوامدار را در افغانستان مهیا کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، میگوید: “موجودیت نیروهای امریکایی در افغانستان به منظور این بود تا لانه‌های هراس افگنان خشکانیده شود و از بین برده شود، هنوز هم نیاز است که مشترکاٌ این مبارزه را به پیش ببریم و شرایط را آماده بسازیم برای انیکه دیگر تهدیدی متوجه هر دوکشور وجود نداشته باشد.”

در همین حال، شماری از احزاب سیاسی هم می‌گویند که خروج نظامیان خارجی از افغانستان باید مسئولانه و مطابق شرایط باشد تا کشور دوباره به بی‌ثباتی سیاسی نرود.

محمد ناطقی، معاون حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، اظهار میدارد: “این خروج باید مسئولانه باشد، یعنی خروج نباید عوارض خیلی وحشتناک به دنبال داشته باشد، خروج باید بر اساس یک برنامه صورت گیرد.”

مذاکرات میان امریکا و طالبان راه به جایی نکشید؛ با آن هم، آقای ترمپ، پیوسته بر بیرون کشیدن نیروهای اش از افغانستان پافشاری می‌کند.

با این حال، فعالان سیاسی در کشور، می‌گویند که با توافق یا بدون توافق نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌کنند؛ اما به گفته آنان نیاز است که از یک‌سو نظامیان خارجی با یک توافق سیاسی کشور را ترک کنند و در سوی دیگر، افغان‌ها برای نرفتن به یک جنگ دیگر، باهم به توافق سیاسی برسند.

سیدمحمد حریق، فعال سیاسی، میگوید: “با حفظ نیروهای بین‌المللی الی ختم پروسه صلح باید توافق شود، و نیروهای خارجی مطابق یک چارچوکات افغانستان را ترک کنند.”

چهارده هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند، هرچند قرار بود با امضای توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان، روند خروج این نیروها به گونه تدریجی آغاز شود، اما با توقف مذاکرات میان واشنگتن و طالبان، چگونه‌گی خروج نظامیان خارجی از افغانستان نیز مبهم ماند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

به ۱۰۰۰۰ هزار خانواده در نواحی ۷ـ۱۴ـ ۲۱ و ۲۲ کابل مواد غذایي توزیع شد

(Last Updated On: آوریل 7, 2020)کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ادامه توزیع …