تأخیر در انتخابات و پرسش ها در باره ادامه کار رییس جمهور غنی

(Last Updated On: دسامبر 31, 2018)

انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان قرار بود در 31 حمل برگزار شود اما کمیسیون مستقل انتخابات برای آوردن اصلاحات و تامین شفافیت در این کمیسیون زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را با سه ماه تأخیر اعلام کرد.

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی این تأخیر سه ماهه را نقض صریح قانون اساسی از سوی کمیسیون انتخابات میداند.

به اساس خبرنامه کمیسیون نظارت بر قانون اساسی، کار رییس جمهور در اول جوزا سال آینده پایان می یابد.

در همین حال محمد اسماعیل خان عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی  می گوید: باید سرنوشت کار رییس جمهور بعد از ماه جوزا روشن شود.

آقای اسماعیل خان در گفتگو با آریانانیوز می گوید: “بعد از ماه جوزا به تعویق افتادن انتخابات و دوام کار ریاست جمهوری مشروعیت نمی داشته باشد. اگر باز هم به تعویق بی افتد یقین دارم که انتخابات برگزار نمی شود.”

این عضو شورای جمعیت اسلامی نیز تاکید می ورزد اگر روند صلح به سرعت ادامه یابد انتخابات بعد از سه ماه تأخیر باز هم برگزار نخواهد شد.

وی می افزاید: “اگر پروسه صلح به سرعت که فعلاً ادامه دارد و ادامه پیدا کند یقیناً انتخابات به تعویق می افتد چون طالبان در حکومت جدید می خواهند جز حکومت باشند.”

ریاست اجرایی در مورد تأخیر زمان برگزاری انتخابات چنین ابراز نظر می کند.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی می گوید: “مسوول برگزاری انتخابات کمیسیون انتخابات است. ما آمادگی داریم و پابند بر مسوولیت های خود هستیم.”

نهاد های ناظر بر روند انتخابات خواستار روشن شدن سرنوشت رییس جمهور پس از ماه جوزا اند.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید: “زمان ریاست جمهوری تکمیل می شود آیا موجودیت رییس جمهور در موقف اش قانونی است یاخیر؟”

در همین حال نمایندگی سازمان ملل در اعلامیه از زمان بندی تازه کمیسیون انتخابات استقبال کرده و خواستار اصلاحات بیشتر در این کمیسیون شده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

۱۵۰۰ عراده ملی بس در شهر کابل به فعالیت آغاز می‌کند

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2019) به ارزش میلیون ها افغانی ایستگاه های ملی بس …