بیشتر از شصت درصد شهروندان کشور بی‌سواد اند

(Last Updated On: سپتامبر 4, 2018)

محروم کردن مردم از نعمت سواد یک جنایت بزرگ است و کسانی که مکتب ها و مدرسه ها را ویران می‌کنند دشمن آشکار اسلام و مردم افغانستان است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی سواد یکی از عوامل عمده ناامنی‌ها و عدم پیشرفت افغانستان را میزان بلند بی‌سوادی می‌داند و می‌گوید که محروم ساختن مردم از نعمت سواد و ویران کردن مکتب‌ها جنایت بزرگ در برابر مردم است و نیاز است تا در برابر آنان مبارزه جدی صورت گیرد.

درهمین حال میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف ابراز می‌کند که تلاش ها جریان دارد تا میزان بی‌سوادی در کشور کاهش یابد.

از سویی هم متسوچی سوزوکا سفیر جاپان در افغانستان از ادامه همکاری های این کشور به ویژه در بخش گسترش آموزش و پرورش تاکید می‌ورزد.

سفیر جاپان می‌افزاید: “حکومت جاپان بیش از پنجاه میلیون دالر برای محو بی‌سوادی در افغانستان کمک کرده است تا نهادهای حکومت روند سواد آموزی را افزایش دهند و جاپان برای توسعه افغانستان تلاش دارد تا همکار مورد اعتماد دولت افغانستان باشد و از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون ۶.۶ میلیارد دالر در بخش توسعه، زراعت و امنیت به افغانستان کمک صورت گرفته است.”

بر بیناد آمارها بیش از شصت درصد جمعیت کشور از نعمت سواد بی‌بهره اند و رقم بلند بی‌سوادی در کشور سبب شده تا مردم چالش های زیادی از جمله ناامنی و فقر را تجربه کنند و این معضل برای آینده کشور خطرناک است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار ماین در پکتیا چهار فرد ملکی را زخمی کرد

(Last Updated On: ژوئن 18, 2019) در نتیجه انفجار ماین در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا …