بیست و شش ثروتمند جهان به اندازه نیمی از افراد کره زمین دارایی دارند

(Last Updated On: ژانویه 22, 2019)

بر بنیاد گزارش تازه سازمان جهانی اقتصادی آکسفام ۲۶ ابر ثروتمند جهان، معادل ۳.۸ میلیارد فقیر دارایی دارند.

در این گزارش همچنان آمده است که بیش از سه میلیارد انسان در جهان روزانه کمتر از ۵.۵ دلار درآمد دارند و زیر خط فقر به سر می‌برند.

در آستانه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد -موسوم به نشست داووس- در سویس، اکسفام یا سازمان بین المللی امداد رسانی گزارش تازه ای را به نشر رسانده است که بر اساس این گزارش فاصله طبقاتی میان ثروتمندان و فقرا در سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته؛ به گونه ای که ثروت تنها ۲۶ نفر از ثروت مندترین افراد جهان با دارایی حدود ۳.۸ میلیارد انسان روی کره زمین برابر است.

مکس لوسن رییس برنامه های نابرابری سازمان جهانی امداد رسانی می‌گوید: “یکی از مسایل مهم و برجسته مساله مالیات است که افراد ثروتمند در جهان کمترین مالیات می پردازند و این کار از ده‌ها سال است که ادامه دارد. بنابر این اگر تمام ثروتمندان جهان سهم منصفانه خود را از مالیات  بپردازند، خواهید دید که این بحران بزرگ نابرابری مشاهده نخواهد شد.”

در میان ۲۶ نفری که ثروتمندترین افراد جهان گفته شده است به اسم جف بزوس، مدیر شرکت آمازون به عنوان ثروتمندترین فرد جهان اشاره شده‌است که دارایی‌های او در سال گذشته به ۱۱۲ میلیارد دلار می رسید.

در این گزارش همچنان گفته شده است، در حالی که شمار ابر ثروتمندان و دارایی آنها به شدت افزایش می‌یابد، فقرای جهان فقیرتر می‌شوند.

وینی بیانیما رییس اجرایی سازمان جهانی امداد رسانی ابراز می‌کند: “گزارش ما شواهد فوق العاده را در پیوند به نابرابری نشان می‌دهد نابرابری  سبب می‌شود که مادران و نوزادان بسیاری در اثر فقر و بیماری جان ببازند. کودکان بسیاری از تحصیل باز بمانند و افراد زیادی به دلیل کمبود امکانات بهداشتی دچار مرگ زودرس شوند.”

بر اساس آمار این سازمان: گراف ثروت میلیاردر های جهان در سال گذشته ۹۰۰ میلیارد رشد داشته است که معادل ۲.۳ میلیارد دالر در روز میشود. همچنان فقر شدید در کشور های آفریقایی افزایش چشمگیری داشته است؛ ۳.۴ میلیون انسان زیر فشار اقتصادی شدیدی هستند و درآمد بسیار کمی دارند که کمتر از ۵.۵ دالر در روز می‌شود.

به گفته این سازمان، اگر ثروتمندان جهان یک درصد بیشتر مالیات بپردازند یعنی تنها 0.5 در صد از کل ثروت شان را در آن صورت ۲۶۲ میلیون کودک می توانند با سواد شوند و زندگی ۳.۳میلیون نفر از افراد «محروم از درمان» حفظ خواهد شد.

موسسه آکسفام که در سال ۱۹۴۲ با هدف کمک به ریشه‌کنی فقر، بی‌عدالتی و گرسنگی تاسیس شده ‌است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …