بیانیه ی دبیر کل ناتو پیش از نشست امنیتی مونیخ 

(Last Updated On: فوریه 14, 2020)

ینس استولتنبرگ گفت که او قرار است رئیس جمهور غنی را بتاریخ ۱۴ فبروری ملاقات نماید تا روی موضوعات چون صلح و نتایج مذاکرات صلح برای حل درگیری های افغانستان بحث نمایند. 

استولتنبرگ گفت: “من تازه از کنفرانس ائتلاف جهانی برای شکست داعش برگشتم و در آنجا راجع به پلان ناتو برای تقویت حضور مان در عراق و کمک برای عراقی ها برای مبارزه با داعش گفتگو نمودیم.”  

ینس اضافه نمود: “حضور و ماموریت ناتو در عراق با مشوره نزدیک با دولت عراق صورت خواهد گرفت. ما کاملا برای تمامیت ارضی حاکمیت عراق احترام داریم.” 

استولتنبرگ همچنان اضافه نمود که او قرار است رهبران کشور های مختلف را در جریان اقامت اش در مونیخ، به شمول وزرای خارجه چین و روسیه و رییس جمهور زیلینسکی، ملاقات نماید. 

او همچنان خاطرنشان نمود که وی قرار است با رییس جمهور غنی ملاقات نماید. 

او گفت: “در ختم امروز با رییس جمهور غنی ملاقات می نمایم و در باره تلاش ها برای راه حل مسالمت آمیز و ملتفت شده برای حل درگیری های افغانستان بحث خواهیم نمود. ناتو در افغانستان در حدود ۱۶۰۰۰ نیرو دارد و ما آماده ایم تا این نیروها را متوازن بسازیم، اگر طالبان خواست و توانایی واقعی شان را در کاهش خشونت ها نشان دهد. بهترین راه برای حمایت پروسه صلح این است که ناتو به کمک هایش برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهد تا طالبان بفهمند که آنها هیچوقت در میدان جنگ پیروز نخواهند شد، مگر اینکه در میز مذاکره بنشینند و روی صلح بحث کنند.” 

او در آخر گفت: “موضوعات مربوط افغانستان، ایران و عراق از نکات بارز  این دیدار است که مینی برآن کشور های اروپایی و امریکایی کنار هم جمع شده اند. وقتی در کنار هم هستیم، در امنیت هستیم.”

Check Also

اتحادیه اروپا خواستار آتش بس سراسری و فوری در افغانستان شد

(Last Updated On: آوریل 8, 2020)نماینده اتحادیه اروپا طی یک اعلامیه مطبوعاتی مورخ ۲۰ حمل، …