خبرهای تازه

بودجه سال مالی ۱۳۹۷ از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

(Last Updated On: ژانویه 17, 2018)

مجلس نمایندگان کشور امروز بودجه سال مالی ۱۳۹۷ را که بالغ بر ۳۷۷ میلیارد افغانی میگردد با اکثریت آرا به تصویب رساند.

این مجلس قبلا به دلایل عدم رعایت توازن طرح نخست بودجه سال ۹۷ را رد کرده بود اما با اضافه شدن ۱۷ میلیارد افغانی دیگر امروز، چهارشنبه، طرح بودجه ملی شامل بودجه عادی و انکشافی را تایید کرد.

در طرح اول، ۳۶۰ میلیارد افغانی برای تمام بودجه ملی اختصاص داده شده بود که از این میان، ۲۶۷ میلیارد آن برای بودجه عادی و ۹۳ میلیارد آن برای بودجه انکشافی اختصاص یافته بود.

اما در طرح جدیدی که باوجود انتقاد برخی از نمایندگان مورد تایید قرار گرفته، بودجه عادی به ۲۶۶ میلیارد افغانی کاهش و بودجه انکشافی به ۱۱۰ میلیارد افغانی افزایش یافته است.

شماری از نمایندگان در جلسه امروز از عدم توازن در بودجه انکشافی و ناوقت معرفی شدن طرح بودجه سال مالی شدیدا انتقاد کرده و اظهار داشتند که کسر بودجه در این سال مالی نیز وجود دارد.

خلیل احمد شهید زاده، نماینده مردم هرات در مجلس نمایند در این رابطه گفت: ” شما می گویید که به بودجه رای بدهیم اما حق مردم را چه جواب می گویید مثل بچه های مکتب با ما برخورد میشود و در روز آخر پارلمان بودجه به بحث گرفته میشود.”

حبیب افغان، نماینده کوچی ها در این مجلس نیز اذعان کرد که تغییرات نسبی در بودجه بوجود آمده اما عدالت تامین نشده است.

اما، امیرخان یار، رئیس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفت تغییراتی در بودجه بوجود آمده و خواست های مردم در نظر گرفته شده است.

وی افزود: “اکثریت کمیسیون ها در نشست های مشترک حضور داشتندو بیشترشان نظر موافق در بودجه داشتند.”

با این حال، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه از معیاری بودن بودجه سالی مال سخن گفت و اظهار داشت که بودجه سال مالی ۱۳۹۷ برای کشورهای کمک کننده قابل اعتماد است.

وزیر مالیه کشور تصریح کرد: ” بودجه سال هزار و سه صد ونود وهفت با تمام معیار های جهانی ساخته شده و اگر رای بگیرد اعتبار بودجه ما نزد جهانیان بلند میرود و کمک ها به افغانستان بیشتر میشود.”

About Ariana News

Avatar

Check Also

منابع: توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان تا یک هفته دیگر امضاء خواهد شد

(Last Updated On: آگوست 24, 2019) مقام‌های نظامی و سیاسی امریکا و طالبان، در دوحه …