به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)

یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی مصالحه از بهر تشکیل هیئت همه شمول مذاکره کننده خبر میدهد. حاجی دین محمد می گوید که این شورا خواهد کوشید تا اختلاف‌ها میان حکومت و سیاسیون دراین زمینه را نیز بردارد.

در همین حال منابع در حکومت می گویند که ترکیب هیئت مذاکره کننده هشت تن خواهد بود و شماری دیگر همچون مشاورین این هیئت با طالبان وارد مذاکره خواهد شد.

حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح، می گوید: “شورای عالی مصالحه ایجاد خواهد شد و هیئت را تشکیل خواهد کرد.”

منابع در حکومت می گویند که فهرست هیئت مذاکره کننده، هشت تن خواهد بود و هشت تا ده تن دیگر همچون مشاور این هیئت را در جریان مذاکرات همراهی خواهند کرد. وزرات دولت درامور صلح هم از بیشتر شدن تلاش ها برای نهایی سازی این هیئت سخن میزند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح، میگوید که: “رایزنی ها جریان دارد که هیئت بزودی نهایی شود.”

همچنان احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود قهرمان ملی، گفته است که نگرانی ها وجود دارد که این فرصت طلایی مذاکرات مانند گذشته به فرصت جنگ تبدیل نشود، راه های عملی لازم برای هر توافق‌نامه باید در نظر گرفته شود.

پیش ازین زلمی خلیلزاد از ارگ و سپیدار خواسته تا با کنار گذاشتن اختلافات شان، روی شکل دهی هیئت مذاکره کننده تمرکز کنند.

با این همه، منابع به سی‌ان‌ان، گفته ‌اند که  اعضای هیئت مذاکره کننده طالبان، حکومت افغانستان، سیاسیون و جامعه مدنی ۳۰ تن خواهند بود.

بر بنیاد گفته های این منابع، ۵ تن از حکومت افغانستان و ۱۰ تن از جامعۀ مدنی و گروه ‌های سیاسی شامل هیئت گفت‌وگوکننده با طالبان، خواهند بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ویروس کرونا؛ روسیه بسته کردن شهر ها را آغاز کرد

(Last Updated On: مارس 28, 2020) با آنکه در روسیه اپیدمی ویروس کرونا به نظر …