خبرهای تازه

بهرامی: ایران در هیچ نشست صلح که نماینده افغانستان در آن نباشد شرکت نمی‌کند

(Last Updated On: جولای 27, 2019)

ایران، در هیچ  نشستی برای صلح افغانستان که نماینده حکومت افغانستان در آن حضور نداشته باشد، شرکت نمی‌کند.

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل، با ابراز این مطلب به آریانانیوز می‌گوید که وضعیت حکومت افغانستان از نشست بن و سال ۲۰۰۱ تاکنون تغییرات زیادی داشته است.

آقای بهرامی می‌گوید: “ما چطور در نشستی برای افغانستان بنشینم و گفت‌وگو کنیم که در آن نماینده حکومت افغانستان نباشد در حالی‌که وضعیت از سال ۲۰۰۱ و از نشست بن تاکنون خیلی تغییر کرده است.”

در همین حال، آقای بهرامی، در مورد تماس‌های کشور اش با طالبان، می‌افزاید که ایران می‌خواهد از این تماس‌ها برای آمدن ثبات در افغانستان استفاده کند.

آقای بهرامی، تأکید می‌کند ایران با طالبان هیچ ارتباطی ندارد و تماس‌های شان هم مخفی نیست و از تمام جزئیات آن حکومت  افغانستان آگاه است.

اما، سفیر ایران در کابل می‌گوید، جزئیاتی در مورد این پیشرفت‌ این تماس‌ها را دست ندارند و قضاوت هم نمی‌کنند؛ اما هر فرایندی که بتواند صلح را به افغانستان بیاورد آن را دست‌آورد بزرگی می‌داند.

از سویی هم، آقای بهرامی، میگوید که عدم حضور نمانیده افغانستان در نشست های صلح میان دولت ها برای آنان پرسش برانگیز است.

آقای بهرامی، می‌افزاید: “اطلاعات مربوط به این تماس ها در اختیار دولت افغانستان است و ایران از تماس هایش با طالبان می خواهد در راستای ثبات افغانستان کار گیرد اما تصمیم گیر نهایی دولت و مردم افغانستان است.”

کشور ایران که ظاهراٌ از حضور نیروهای خارجی و پایگاه‌های نظامی امریکا در افغانستان بی‌قرار است، به صورت واضح در این مورد چیزی نمی‌گوید، لیکن حضور هیچ نیروی خارجی را در هیچ کشور مسلمان هم نمی‌پذیرد.

آقای بهرامی، در این مورد می‌گوید:”در مورد حضور نیروهای خارجی در افغانستان نظر مردم و دولت افغانستان است، اما ما مخالف حضور نیروهای خارجی در همه کشورهای اسلامی استیم.”

با این همه، سفیر ایران در کابل، خاطر نشان می‌سازد در روند صلح‌ی که نخست مردم و حکومت افغانستان برنده باشند بی‌درنگ برنده دومی آن ایرانی‌ها خواهد بود. روندی که تاکنون امریکا به ایران در آن هیچ نقشی نداده است.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

ارگ: طالبان باید بجای بهانه جویی هییت شان را معرفی کنند

(Last Updated On: مارس 29, 2020)ریاست جمهوری، از طالبان میخواهد که بجای بهانه جویی، هییت …