بندرچابهار بزودی مورد بهره برداری قرار می گیرد: راشد

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2016)

2

 

وزارت تجارت و صنایع می گوید به زودی بندر تجاری چابهار مورد بهره برداری قرار می گیرد، مسوولان می گویند با گشایش این بندر کالا های زیادی تجاری از این مسیر انتقال خواهند یافت .

درهمین حال وزارت اقتصاد می گوید سرمایه گذاران کشورهای همسایه و منطقه علاقمند سرمایه گذاری در افغانستان اند اما بنابر پیچیدگی های قانون و نبود امنیت این مسیر چالش ساز می باشد .

به باور وزارت تجارت و صنایع بندرچابهار برای افغانستان اهمیت حیاتی دارد و کار اعمار ان به شدت جریان دارد.

مسوولان دراین وزارت می گویند گشایش چابهار به معنای این است که افغانستان دیگر کشور محصور به خشکه نیست و به آب های جهانی وصل می شود.

عبدالباری راشد معین وزارت تجارت و صنایع میگوید ” کار بهره برداری از این بند به زودی آغاز میشود با گشایش این راه صادرات و واردات آغاز می شود و مشکل ما حل خواهد شد”.

وزارت اقتصادی نیز به اهمیت اقتصادی بندر چابهار مهر تایید گذاشته می گوید برای سرمایه گذاری در افغانستان فرصت های زیادی وجود دارد اما به باور انان هنوز چالش های مهمی سد راه سرمایه گذاری در کشور وجود دارد .

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد گفت ” درکشور ما فرصت ها زیاد است اما برای جذب سرمایه ها نیز باید سهولت ها به میان آید نخست باید امنیت تامین شود دوم قوانین اصلاح شود”.

به باور مشاور اقتصادی رییس جمهور ایران در افغانستان در زمینه های کشاورزی ، معادن و انرژی فرصت های سرمایه گذاری وجود دارد و باید بازرگانان افغان و ایرانی سرمایه گذاری بکنند .

اکبرترکان مشاور اقتصادی رییس جمهور ایران میگوید ” طوری که من دیدم در افغانستان ظرفیت زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد مانند انرژی ، معادن ، زراعت و دیگر ساحات که بازرگانان افغان و ایران به گونه مشترک سرمایه گذاری کنند ایرانیان علاقمند سرمایه گذاری در افغانستان اند”.

بازرگان افغان می گویند با گشایش بندر چابهار برای صادرات وواردات سهولت های زیادی فراهم می شود و افغانستان ازفشار های اقتصادی برخی کشورهای همسایه به ویژه پاکستان رهایی می یابد.

گزارشگر: اسلم حجاب

About Ariana News

Avatar

Check Also

سیگار: فساد در حکومت افغانستان سبب تقویت گروه طالبان شده است

(Last Updated On: نوامبر 21, 2019)بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که طالبان …