خبرهای تازه

بس: تا ختم تهدیدها نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نمی‌کنند

(Last Updated On: آگوست 24, 2019)

 امریکا تا زمان ختم تهدیدها در افغانستان، نیروهای اش را از این کشور بیرون نمی‌کند.

جان بس سفیر امریکا در کابل، در سفری به ولایت بلخ با ابراز این مطلب، تأکید می‌کند که صلح در افغانستان اولویت امریکا است و برای تأمین آن تلاش می‌کند.

آقای بس، می‌گوید: “برای ما صلح و انتخابات هر دو مهم است، اما خواست مردم افغانستان صلح است و به هیمن دلیل صلح در اولویت ما قرار دارد. اما اگر در پروسه صلح مشکلی به میان بیاید، باید انتخابات در زمان تعین شده آن برگزار شود و ما هم نیز آماده‌گی کامل برای تامین امنیت پروسه انتخابات داریم.”

در هیمن حال، آقای بس، می‌افزاید که در صورت به وجود آمدن چالشی در روند گفت‌وگوهای صلح، انتخابات ریاست جمهوری باید در زمان معین آن برگزار شود. سفیر امریکا در افغانستان، ابراز می‌دارد که از تمام جزئیات گفت‌وگوهای صلح در قطر، حکومت افغانستان آگاه است.

آقای بس، می‌افزاید: “بیرون کردن نیروهای ما وابسته‌گی به این دارد تا طالبان درعمل ثابت بسازند که دیگر از خاک افغانستان تهدیدی متوجه آمریکا نیست. اما ما به هم‌کاری‌های خود با نیروهای امنیتی افغان برای از بین بردن گروه داعش ادامه خواهیم داد.”

از سویی هم، محمد اسحاق رهگذر، والی بلخ، بیان می‌دارد که با نزدیک شدن انتخابات طالبان از ولایت‌های کنذر، جوزجان و سرپل با دیگر اعضای این گروه در ولایت بلخ یکجا شده و تلاش دارند تا برخی ولسوالی‌های ولایت بلخ را ناامن بسازند.

سفیر امریکا در افغانستان، به منظور بررسی چالش‌ها فرا راه انتخابات ریاست جمهوری و تهدیدهای امنیتی، امروز(شنبه، ۲ سنبله) به ولایت بلخ سفر کرد.

گزارشگر: بشیر عطایی

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …