خبرهای تازه

برگزاری نشست «کاسا یک هزار» در تاجکستان

(Last Updated On: July 06, 2017 6:01 pm)

نشست سران کشور ها و دولت های پروژه کاسا یک هزار در تاجکستان با اشتراک رئسای جمهور افغانستان و تاجکستان و نخست وزیران پاکستان و قرغزستان برگزار گردید.

رییس جمهور تاجکستان از آهسته بودن کارها برای عملی شدن پروژه انتقال برق از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی ابراز نگرانی کرده است.

امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان می گوید: “از دیدگاه ما، اجرای این پروژه از موعد عقب مانده است. ما به این باور هستیم که بسیار مهم است که جلو آهستگی بیشتر تطبیق پروژه کاسا یک هزار گرفته شود و تلاش های مشترک خود را در ساحات مشخص افزایش دهیم. ما از شرکای خود می خواهیم که به هر طریق ممکن از تلاش های دولت افغانستان برای آغاز فوری ساخت لین انتقال برق در قلمرو اش حمایت کنند.”

به گفته وی به دلیل تاخیر در تطبیق این پروژه، کشور های اشتراک کننده در مجموع پنجصد میلیون دالر را سالانه از دست می دهند.

از سوی هم رییس جمهور غنی از تلاش های حکومتش برای عملی شدن این پروژه سخن می زند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی می گوید: “افغانستان تلاش اعظمی خود را به خرج داده تا کاسا یک‌هزار از یک مفکوره به یک پروژه عملی مبدل شود.

وی می افزاید: “ما تمام مراحل تدارکاتی کاسا را تکمیل کرده ایم، قراردادها آماده امضا بوده و از جانب ما هم تمویل و هم تسهیل صورت گرفته است. قراردادها باید هم‌زمان در هر چهار کشور به امضا برسد زیرا کشوری‌که در وسط قرار دارد تا اطمینان قراردادهای سه کشور دیگر را حاصل نکرده باشد، به تنهایی کار را شروع کرده نمی‌تواند.”

نخست وزیر پاکستان نیز بر اهمیت این پروژه برای منطقه و همچنان افغانستان تاکید می ورزد.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان می گوید: “این پروژه منفعت های اقتصادی، اجتماعی و محیطی به کشور های عضو دارد. کمبود انرژی را کاهش می دهد، فرصت های شغلی ایجاد می کند و به همبستگی منطقه ای کمک می کند و باید تلاش کنیم که به موقع تکمیل شود. کاسا یک هزار می تواند منبع در آمد برای افغانستان باشد و فرصت های تجارتی بزرگ را بگشاید.”

کاسا یک هزار یکی از مهمترین پروژه های انتقال یک هزار و سه صد میگاوات برق از آسیای مرکز به آسیای جنوبی دانسته می شود. این پروژه که برق تاجکستان و قرغز را به افغانستان و پاکستان صادر می کند، از بخش های شمال، شرق و شمال شرق افغانستان می گذرد. کار این پروژه بیشتر از یک و نیم میلیارد دالر، باید تا سال آینده میلادی تکمیل شود.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Check Also

طالبان از آغاز کار پروژه تاپی در افغانستان اعلام حمایت کردند

(Last Updated On: February 23, 2018 2:08 pm)گروه طالبان با نشر خبرنامه ای از آغاز …