خبرهای تازه

بدیل حکومت افغانستان اجماع ملی است

(Last Updated On: ژانویه 23, 2016)

vlcsnap-2016-01-23-10h18m02s120شورای حراست و ثبات افغانستان با ابراز این مطلب می گوید،زمانیکه یک حکومت به بن بست دچار می شود تنها راه بیرون رفت اجماع ملی با حضور تمام اقوام است.

اعضای شورای حراست و ثبات افغانستان در نشستی روز جمعه در کابل از احتمال اضمحلال نظام سیاسی افغانستان نگرانی می کنند.

آنان می گویند، وضعیت کنونی افغانستان قابل قبول نیست.

به گفته ی اعضای شورای حراست قبلآ ولسوالی ها سقوط می کرد، اما حالا ولایت ها به دست طالبان سقوط می کند .

سید میثم احسانی معاون سخنگوی این شورا می گوید، زمانیکه یک حکومت به بن بست میرسد دیگر راهی وجود ندارد. بدیل این حکومت اجماعی ملی است که، در آن از همه اقوام حضور داشته باشد.

حبیب الرحمن سیاف برگزار کننده این نشست می گوید، هر روز مشکلات امنیتی بیشتر شده میره ما چند سال پیش شاهد سقوط ولسوالی ها می بودیم، اما حالا ما شاهد سقوط ولایات هستیم.

حسین سراج عضو این نهاد می گوید،اگر حکومت انتخابات و لوی جرگه قانون اساسی را دایر نماید در غیر آن صورت توافقنامه میان سران حکومت مشروعیت خود را به صورت کامل از دست خواهد داد و آنگاه حکومت نامشروع قابل قبول نخواهد بود.

برخی دیگر از اعضای این شورا انتخابات گذشته را انتقاد کرده و به احیای اعتماد مردم در مورد انتخابات تاکید دارند .

عبدالوهاب عرفانیعضو این شورا می گوید، در تاریخ, دنیا شاهد چنین انتخابات بدنام نبود. شرم آورترین انتخابات بود و باید اعتماد آن دوباره برگردد.

اپوزیسیون حکومت نسبت به روند صلح خوش بین نبوده می گویند، همسایه های افغانستان نیت خیر ندارند. آنان تاکید می کنند که، در گفتگوهای صلح از ظرافت کار گرفته شود تا فرصت ها از دست نرود .

گزارشگر: معروفه ذکی.

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس سنا: امریکا نباید مأموریت‌اش در افغانستان را ناتمام بگذارد

(Last Updated On: سپتامبر 17, 2019) ایالات متحده امریکا، پیش از خروج نظامیان اش از …