خبرهای تازه

بانک مرکزی جواز فعالیت تنها بانک ایرانی در افغانستان را لغو کرد

(Last Updated On: می 20, 2019)

مسوولان بانک مرکزی افغانستان به روز دو شنبه، ۳۰ ثور، گفتند که جواز فعالیت «آرین بانک» تنها بانک ایرانی موجود در افغانستان را لغو کرده اند.

مراعات نکردن قوانین بانک‌داری، سرپیچی از مقررات بانکی و نقش نداشتن در رشد اقتصادی افغانستان از جملۀ مواردی است که سبب لغو جواز بانک ایرانی «آرین» شده است.

ایمیل عاشور، سخنگوی بانک مرکزی، گفت، « بانک آرین به نام بانک افغانی ثبت است اما مالک آن یک ایرانی است، چندین موارد باعث شده است تا شورای عالی بانک مرکزی جواز آرین بانک را لغو کند. آرین بانک برای هیچ سرمایه گذار و بازرگان افغان قرضه نمیداد، و در این بخش نقش ناچیز داشت، به همین دلایل بانک مرکزی فیصله کرد تا جواز این بانک را لغو کند.»

معاون اتاق و تجارت نیز نقش نداشتن بانک ایرانی آرین را در بخش‌های تجارتی افغانستان تأئید می کند.

آقای نظام الدین تاج زاده، معاون اتاق تجارت، می‌گوید، « این بانک به هیچ بازرگان، قرضه بازرگانی، ساختمانی و صادراتی نمیداد و با مردم هیچ معامله داد و گرفت نداشت، یعنی در بازرگانی و اقتصاد کشور هیچ نقشی نداست.بناءً هر بانکی از قوانین سرپیچی می کند، جوازش باید لغو شود.»

آگاهان اقتصادی می‌گویند که تمام بانک های داخلی و خارجی باید بر اساس قوانین بانک‌داری در کشور جهت رشد اقتصادی تلاش نمایند تا سرمایه‌های شان محفوظ باشد.

این در حالی است که بانک مرکزی، در حدود شش ماه قبل، جواز فعالیت « حبیب

About Ariana News

Avatar

Check Also

غنی: ناکامورا قهرمان آبادی افغانستان است

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019) محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور میگوید که پروژه‌های …